دورانی در جهنم..ربوده شدن یک اپوزیسیون ایرانی از ترکیه توسط وزیر (ویدیو)

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نخستین قسمت از مستند «دورانی جهنمی» که العربیه آن را تهیه کرده است، از ربوده شدن ابوالحسن مجتهد زاده از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران از ترکیه حکایت دارد؛ اقدامی که متهم اول آن منوچهر متکی است، شخصی که بعدها وزیر امور خارجه ایران شد.

مجتهد زاده در قسمتی از مستند که یکشنبه 31 مه از العربیه پخش شد، روند ربوده شدن، بازجوی، شکنجه و تهدید شدن خود به مرگ را تشریح می کند تا این که پلیس ترکیه سرانجام موفق می شود عاملان این حوادث را که سعی داشتند او را با همکاری دیپلمات های سفارت تهران، به ایران ببرند، دستگیر می کنند.

36 سال از رسیدن آیت الله خمینی به قدت در ایران و برپایی نظام جمهوری اسلامی می گذرد. در این دوره سیاست های ایران بر ورود به جنگ های خارجی به صورت مستقیم یا نیابتی متمرکز شد. اما رنج های مردم ایران در حد جنگ های خارجی و هزینه های بسیار گران آم متوقف نشد؛ بلکه قتل، سرکوب و اعدام ایرانی ها با گرایش های مختلف و نژادها و مذاهب متفاوت آن ها را نیز در پی داشت.

آن چه آیت الله خمینی از بازگشت امید و آرزو و عدالت برای ایرانی ها و نسل هایشان وعده داده بود، به یک کابوس تبدیل شد و در حقیقت وعده بهشت به جهنمی چند فصلی تبدیل شد. در این سلسله از مستند با داستان های هفت ایرانی شاهد ماجرا و قربانیان آن آشنا می شویم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید