.
.
.

آژانس: بازدید از سایتهای نظامی باید بخشی از توافق اتمی با ایران باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یوکیو آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه 27 مه 2015، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که در صورت امضای قرارداد اتمی ایران با قدرتهای جهانی، این کشور باید بازدید از سایتهای نظامی خود را بپذیرد.

موضوع بازدید از سایتهای نظامی ایران یکی از بحث انگیز ترین موضوعهای مورد گفتگو بین قدرتهای جهانی و ایران بر سر انعقاد یک توافقنامه اتمی تا پایان موعد 30 ژوئن 2015 است.

آمانو گفت که ایران پذیرفته تا پروتکل الحاقی برای منع گسترش سلاحهای اتمی را امضا کند، که اجازه بازرسی های سرزده از سایتهای اتمی و از جمله سایتهای نظامی را به بازرسان آژانس می دهد. با این همه اختلافهایی در نحوه اجرای این پروتکل پیش آمده که هنوز راه حلی برای آنها پیدا نشده است.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، هفته گذشته بازدید آژانس از سایتهای نظامی ایران و گفتگو با دانشمندان اتمی ایران را رد کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت که پروتکل الحاقی به معنی "بعضی دسترسی ها" است، اما سایتهای نظامی و "اسرار نظامی و اقتصادی" کشور باید حفظ شود.

آمانو به خبرگزاری فرانسه و روزنامه لوموند گفت که در صورت دستیابی به یک توافق، ایران شاهد همان بازرسی هایی خواهد بود که هر یک از 120 کشور عضو این پروتکل با آن روبرو هستند.

آمانو گفت: "وقتی ما تناقضی را مشاهده کنیم، و یا تردیدهایی داشته باشیم، تقاضای بازرسی یک سایت اعلام نشده را خواهیم کرد، و این می تواند شامل سایتهای نظامی هم باشد."

"ممکن است حساسیتهایی وجود داشته باشد، اما آژانس بین المللی انرژی اتمی حق دارد تا از تمام نقاط و از جمله سایتهای نظامی بازدید کند."

ایران و گروه 5+1 – شامل بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده آمریکا و آلمان- اکنون بیش از 2 سال است با ایران در باره برنامه اتمی این کشور مذاکره می کنند.

توافق اتمی با ایران برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح اتمی است و در مقابل قدرتهای جهانی تحریمهای اقتصادی فلج کننده ایران را کاهش خواهند داد.