.
.
.

هشدار مهدوی کنی به ولایتی در انتخابات ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنا بر برخی از گزارش‌های منتشره در منابع خبری ایرانی، محمدرضا مهدوی کنی رئیس پیشین مجلس خبرگان رهبری ایران و از شخصیت‌های برجسته این کشور، در نامه‌ای به علی اکبر ولایتی، به او نسبت به شکست اصولگرایان و پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پیشین هشدار داده بود.

علی اکبر ولایتی مشاور آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از جمله نامزدهای اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری پیشین ایران بود.

به گزارش سایت سحام نیوز نزدیک به مهدی کروبی از رهبران معترضان ایران، برخی از هواداران سعید جلیلی دیگر نامزد اصولگرای انتخابات، تصویر نامه‌ای با دست خط آیت الله مهدوی کنی را منتشر کرده‌اند. این نامه که تاریخ آن به ۱۱ ژوئن ۲۰۱۱ باز می‌گردد، نشان می‌دهد که آیت الله مهدوی کنی، تلویحا علی اکبر ولایتی را به بد عهدی متهم کرده است.

بنا بر نامه منتشره، آیت الله مهدوی کنی خطاب به علی اکبر ولایتی نوشته است: «در موقعیت حساس کنونی و با توجه به اوضاع پیش آمده در صحنه انتخابات، من از شما تقاضائی ندارم. از باب اتمام حجت تنها به دوچیز به جنابعالی هشدار می‌دهم:
نخست آن‌که آیا به عهدی که با ما کردید، وفادار هستید یا نه؟ دوم آن‌که اوضاع پیش آمده نگران کننده است و احتمال پیروزی جبهه اصلاحات قوی است، آیا شما نگران اوضاع هستید یا خیر؟»

رئیس پیشین مسجد خبرگان رهبری ایران تاکید کرده است: «خدایا شاهد باش که من به عنوان نصیحت به برادر دینی تذکر لازم را دادم.»
آیت الله مهدوی کنی ۲۱ اکتبر ۲۰۱۴ درگذشت.

جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگویی در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۴ گفته بود: «محمدرضا مهدوی‌کنی رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری چشم دیدن علی‌اکبر ولایتی را نداشته است.»

غلامعلی حداد عادل، محمدباقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی چهار نامزد اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری ایران، اعلام کرده بودند در انتخابات ریاست‌جمهوری یکی از آنان نامزد انتخابات خواهد شد و دو نفر دیگر از او حمایت خواهند کرد.

با وجود این توافق، ولایتی و قالیباف حاضر به کناره‌گیری نشدند و تنها غلام‌علی حداد بود که از ادامه حضور در انتخابات سال ۹۲ خودداری کرد.

جعفر شجونی در این زمینه گفته است نامزد‌های اصولگرا به مهدوی‌کنی قول داده بودند در ‌‌‌نهایت به نفع کسی که بیشترین شانس پیروزی را دارد، کناره‌گیری کنند.