فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خامنه‌ای: اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی ایران داده نمی‌شود

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که اجازه هیچ گونه بازرسی از تاسیسات نظامی این کشور داده نخواهد شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر ایران، او که چهارشنبه ۲۰ در آستانه روز پاسدار در آیین دانش آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین سخن می‌گفت، یکی از این چالش‌ها را «زورگویی‌ها و زیاده خواهی‌های طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای» دانست و اظهار داشت: «دشمنان، همچنان ملت ایران و مسئولان را به خوبی نشناخته‌اند که حرف زور می‌زنند زیرا ملت و دولت برآمده از این ملت، هیچگاه تسلیم حرف زور نخواهند شد.»

  او با تأکید بر اینکه هر مقدار در مقابل زیاده خواهی‌های طرف مقابل کوتاه آمده شود، آن‌ها جلو‌تر خواهند آمد، گفت: «باید در مقابل این زیاده خواهی‌ها، دیواره مستحکمی از عزم و توکل و اقتدار ملی بوجود آید.»

  رهبر ایران یک نمونه از زیاده خواهی‌های طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای را، درخواست برای بازرسی از مراکز نظامی و گفت‌و‌گو با دانشمندان و محققان ایرانی بیان کرد و افزود: «همانگونه که قبلا هم گفته شد، اجازه هیچگونه بازرسی از هیچیک از مراکز نظامی و همچنین گفتگو با دانشمندان هسته‌ای و سایر رشته‌های حساس و اهانت به حریم آن‌ها، داده نخواهد شد.»

  آیت الله خامنه‌ای تأکید کرد: «من اجازه نخواهم داد که بیگانگان بیایند و با دانشمندان و فرزندان عزیز و برجسته این ملت صحبت و از آنان بازجویی کنند.»

  او با تأکید براینکه هیچ ملت و دولت عاقلی اجازه چنین کاری را نمی‌دهد، گفت: «دشمن پررو و وقیح، انتظار دارد که ما اجازه دهیم آن‌ها با دانشمندان و محققان ما درباره یک پیشرفت اساسیِ بومی و ملی گفتگو کنند اما مطلقاً چنین اجازه‌ای داده نخواهد شد.»

  آیت الله خامنه‌ای افزود: «مسئولین عزیز کشور که با شجاعت در این میدان حرکت می‌کنند، بدانند که تنها راه مقابله با دشمن وقیح، عزم راسخ و عدم انفعال است.»

  ایشان تأکید کرد: «مسئولان و مذاکره کنندگان باید پیام عظمت ملت ایران را در مذاکرات نشان دهند.»

  درخواست بازرسی از برخی از برخی تاسیسات نظامی ایران از جمله تاسیسات پارچین تهران، چند بار از سوی قدرت‌های جهانی طرف مذاکره با ایران مطرح شده است. این درخواست را بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هم مطرح کرده‌اند.

  درخواست بازرسی از برخی تاسیسات نظامی ایران به دلیل وجود شک و گمان از آزمایش‌های نظامی هسته‌ای در این تاسیسات مطرح می‌شود.

  ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک سال گفتگوهای فشرده، سرانجام ماه گذشته در شهر لوزان سوئیس به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اصلی توافق جامع هسته‌ای دست یافتند.

  واشنگتن و همپیمانان آن می‌گویند ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای درصدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید هدف از برنامه هسته‌ای آن کشور تولید انرژی و کاربردهای علمی آن در زمینه‌های پزشکی و کشاورزی است.

  دو طرف تا پایان ماه ژوئن فرصت دارند تا جزئیات توافق جامع را ثبت و آن را امضا کنند. توافقی که در صورت نهایی شدن، محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت‌های اتمی ایران اعمال می‌کند و در مقابل، بخشی از تحریم‌ها علیه آن کشور که به دلیل همین فعالیت‌ها اعمال شده است، لغو خواهند شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران