فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تعطیلی نیروگاه‌ سد کرخه به دلیل بی‌آبی

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  احمد سیاحی معاون امور عمرانی استانداری خوزستان از تعطیلی نیروگاه سد کرخه به دلیل بی‌آبی خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، احمد سیاحی سه شنبه ۱۹ مه در نشست تعیین حق‌آبه کشاورزی کشت در اهواز، با اشاره به برنامه ریزی برای تخصیص آب در حوضه‌های مختلف استان اظهار کرد: «در بحران رودخانه کرخه ۶ استان دخیل هستند. صحیح نیست یک سد در بالا دست حوضه‌های آبی مهم استان، احداث و آبگیری شود و به این دلیل نیروگاه‌های ۴۰۰ مگاواتی سد کرخه را تعطیل کنیم.»

  وی ادامه داد: «برای بهبود وضعیت این حوضه پیگیری‌هایی انجام شد تا آب مورد نیاز اراضی کشاورزی، شیلات و محیط زیست مرتبط با این حوضه تامین شود.»

  سیاحی با ابراز نگرانی نسبت به میزان ورودی آب رودخانه‌های استان گفت: «برداشت آب و احداث سد‌ها در بالا دست، رودخانه‌های ما را با بحران جدی رو به رو کرده است.»

  وی افزود: «در بخش کشاورزی با افرادی آسیب پذیر مواجه هستیم که تنها از راه کشاورزی هزینه‌های معیشت خود را تامین می‌کنند. وقتی آن‌ها آبی برای کشت زمین‌های خود نداشته باشند، قطعا دچار بحران و با تبعات جبران ناپذیری روبه‌رو می‌شوند. در حوضه‌های کرخه، مارون و زهره شرایطی حاکم است که کشاورزی استان را دچار چالشی جدی کرده است و برای کشت تابستانه این حوضه‌ها باید چاره‌ای اندیشید.»

  این در حالی است که کل ایران با مشکل کم آبی و خشک سالی روبرو است. تابستان سال گذشته شماری از استان‌های ایران شاهد مشکلات کم آبی و بی‌آبی بودند. پیش بینی می‌شود تابستان ایران این مشکلات تشدید شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران