فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تاکید مشاور خامنه‌ای بر افزایش حمایت ایران از اسد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که علی اکبر ولایتی مشاور ارشد آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، سه شنبه ۱۹ مه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار و گفت‌و‌گود.

  بنا بر این گزارش، ولایتی متعهد به حمایت قوی ایران از نظام دمشق شد که این روز‌ها تحت فشار شدید مخالفان قرار دارد.

  دیدار ولایتی با اسد در حالی صورت می‌گیرد که دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد مخالفان حکومت دمشق، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی در استان ادلب را به کنترل خود درآوردند.

  ولایتی که پیشتر وزیر امور خارجه ایران بود، از جمله سه مسئول برجسته ایرانی است که طی کمتر از یک هفته گذشته، به دمشق سفر کردند.

  خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) نیز گزارش داد که اسد در دیدار با ولایتی گفته است: «حمایتی که جمهوری اسلامی ایران از ملت سوریه می‌کند، پایه‌ای اصلی در جنگ با تروریسم است.»

  حکومت سوریه به مخالفان خود «تروریست» می‌گوید.

  به گزارش سانا، ولایتی نیز در این دیدار گفت: «رهبری و مردم ایران، تصمیم به ادامه ایستادگی در کنار سوریه و حمایت از آن برای مستحکم کردم مقاومت مردم سوریه در دفاع از کشورشان در مقابل تروریسم و کشورهای حامی آن دارند.»

  ایران برجسته‌ترین حامی منطقه‌ای نظام اسد است و از زمان آغاز اعتراض‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱، برای این نظام مهم‌تر هم شده است.
  تهران کمک‌های اقتصادی و نظامی بسیاری به سوریه کرده است. مشاوران نظامی ایران و شبه نظامیان وابسته به این کشور از جمله حزب الله لبنان و برخی گروه‌های عراقی و افغانی، برای حمایت از نظام اسد در سوریه حضور دارند.

  رستم قاسمی رئیس کمیسیون توسعه روابط اقتصادی میان ایران و سوریه دوشنبه با اسد دیدار کرد و گفت که تهران در پی حمایت اقتصادی از دمشق است.

  علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران هم هفته گذشته در سفری به دمشق، بر حمایت تهران از دولت سوریه تاکید کرد.

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ماه گذشته گفته بود که اصرار کشورهای غربی و عربی برای کنار رفتن اسد از قدرت، باعث افزایش خونریزی در این کشور و برگزار نشدن مذاکرات صلح میان طرف‌های سوری شده است.

  با این وجود از دو ماه گذشته موضع اسد در داخل تضعیف شد چرا که کنترل مناطق مهمی در شمال غرب و جنوب سوریه را از دست دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران