.
.
.

ممانعت نیروهای امنیتی ایران از ورود علما و پیروان اهل سنت به زاهدان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دارالعلوم مکی زاهدان در حال برگزاری مراسم ختم بخاری هستند، مراسمی که سالیانه در زاهدان برگزاری می شود و از سراسر ایران علما و پیروان اهل سنت در آن شرکت می کنند حال نیروهای امنیتی ایران تمام ورودی های شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان را به کنترل خود در آورده و ورود این افراد را بسیار مشکل و ناگوار کرده اند.

مولانا گرگیج اما جمعه اهل سنت آزاد شهر در ستان گلستان، از وجود ممانعت ها برای شرکت در همایش اهل سنت زاهدان انتقاد نمود.

به گزارش تلویزیون فارسی زبان "کلمه"، مولانا محمدحسین گرگیج، خطیب جمعه آزاد شهر در بخشی از خطبه های نماز جمعه روز 15 ماه جاری مه ،نسبت به برخی محدودیت ها در خصوص شرکت در همایش سالانه فارغ التحصیلی دارالعلوم مکی زاهدان واکنش نشان داد و رفتار نیروهای امنیتی انتقاد کرد.

این خبر در حالی مطرح می شود که گزارش شده است امروز( شنبه )نیز نیروهای امنیتی با استقرار در ورودی های شهر زاهدن از ورود اهل سنت به ویژه افراد ریش دار به این شهر ممانعت به عمل می آورند.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر،با تاکید بر اینکه “دارالعلوم مکی زاهدان خارج از کشور و یا اینکه جلسه اش غیر قانونی نیست” بیان داشت: "جلسه ی ختم صحیح بخاری زاهدان امروز شنبه 16 مه برگزار می شود، این همایش صرفا یک گردهمایی مذهبی است و با هیچ گروه و یا دسته ای رابطه و یا مشکلی نداشته و ندارد".

وی خاطرنشان کرد: "نباید این همایش را سیاسی و ضد امنیتی تلقی کرد و نباید آن را در فضای شدید امنیتی قرار دهیم ،ممانعت از شرکت در اینگونه جلسات تبعات منفی تری دارد".

به گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی از افرادی که دارای ریش و قصد ورود به زاهدان را دارند، انگشت نگاری می کند.

براساس این گزارش وزارت اطلاعات ایران از سفر مولانا گرگیج وبرخی دیگر از اندیشمندان اهل سنت از استان های دیگر ایران برای شرکت در همایش دارالعلوم مکی زاهدن ممانعت به عمل آورده است.