.
.
.

عراقچی: ایران برای همه احتمال‌ها در مذاکرات اتمی آماده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران در گفت‌و‌گوهای اتمی در پاسخ به سوالی درباره احتمال دست نیافتن دو طرف به توافقی نهایی تا ضرب الاجل تعیین شده در پایان ماه ژوئن گفت: «ایران برای همه احتمال‌ها آماده است.»

هدف از این مذاکرات توافق بر سر راهکارهایی به منظور اطمینان از مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی ایران در برابر کاهش تحریم‌های بین المللی اعمال شده بر این کشور است.

دیپلمات‌ها در هفته جاری تلاش کردند بر سر جزئیات متن توافقنامه، تفاهم کنند اما هنوز خبری از پیشرفت بزرگ در مذاکرات نداده‌اند.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری ABA اتریش گفت: «حتی اگر من امیدوار باشم به این معنی است که هر توافقی قابل قبول است. همه طرف‌ها خواهان توافقی خوب است. برای ایران توافق خوب آن است که حقوق مشروع ما را رعایت کند و به تحریم‌ها پایان دهد.»

او افزود: «به همه احتمالات اندیشیده‌ایم از این رو ما برای همه احتمال‌ها آماده هستیم.»

ایران می‌گوید که در پی دستیابی به اسلحه اتمی نیست و بر لغو فوری تحریم‌ها پس از توافق اصرار می‌کند. اما ایالات متحده آمریکا خواهان لغو تدریجی تحریم‌ها همراستا با اطمینان از پایبند بودن ایران به بندهای توافق است. این مساله یکی از سخت‌ترین مسائلی است که هنوز بر سر آن توافق نشده است.

تفاهمنامه‌ای که ماه گذشته دو طرف به آن دست یافتند و در آن چارچوب توافقنامه نهایی مشخص شده است، محتوی تمام جزئیات درباره آینده پژوهش‌های هسته‌ای ایران نیست. همچنین به گستره نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و نوع ذخیره‌ای که به ایران اجازه در اختیار داشتن آن داده می‌شود، نپرداخته است.

عراقچی گفت: «معتقدم که در صورت وجود اراده سیاسی حقیقی، دستیابی به توافقی بر سر مساژل فنی دشوار نیست. در صورتی که مساله بدین ترتیب باشد پس به احتمال زیادی بتوانیم تا پیش از ضرب الاجل به توافق نهایی دست یابیم.»

عراقچی پنجشنبه با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. آژانس در تلاش است تا بتواند بازرسان خود را به پایگاه‌های نظامی در ایران همچون پایگاه پارچین در نزدیکی تهران بفرستد تا مطمئن شود در این پایگاه‌ها فعالیت هسته‌ای نظامی صورت نمی‌گیرد.

ایران به شدت با ورود بازرسان به پایگاه‌های نظامی خود مخالفت می‌کند و از آگوست گذشته در جریان تحقیقات وقت کشی می‌کند.

عراقچی به شبکه خبری پرس تی وی نیز گفت که مذاکرات در سطح معاونان میان ایران و گروه ۱+۵ که از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان تشکیل شده است، هفته آینده ادامه خواهد یافت.