.
.
.

تجمع اعتراضى كارگران و درگيرى با نيروهاى امنيتى در اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دهها تن از کارگران اخراج شده شرکت "كيسون " كه پیمانکار قطار شهری متروى اهواز مى باشد در اعتراض به اخراج 400 كارگر وكارمند عرب و جايگزين كردن كارگران غير بومى به جاى آنان، تجمع كردند.

تجمع كنندگان با حمل پلاكاردهايى نسبت به عدم پرداخت شش ماهه حقوق شان و اخراج از سوی پیمانکار در محل یکی از کارگاه های قطار شهری در نزدیکی میدان سه راه فرودگاه اعتراض خود را نشان داده و خواستار پیگیری و رسیدگی به مشکلات خود شدند.

در نوشته هاى تجمع کارگران متروی اهواز كه طى دو هفته پيش بارها صورت گرفته است ، شعارات " حقوقمان را نمی دهند،اعتراض کنیم اخراج می شویم! " ملاحظه شده كه نشانگر وضعيت غم انگیز اين كارگران مى باشد.

بنا به گزارش سايت "رهياب نيوز" در پروژه قطار شهرى که در سال 86 آغاز شد ۴ خط مترو تا سال ۱۳۹۲ در نظر گرفته شد و در حال حاضر عملیات اجرایی خط یک آن مدتهاست ادامه دارد.

اين سايت به نقل از یکی از این کارگران در خصوص علت تجمع می گوید: "مطالبات ما از سال گذشته و امسال مانده است 6 ماه است حقوق نگرفته ایم در این مدت حقوق،پاداش و مزایایی به ما نداده اند".

وی ادامه داد:الان هم به دلیل اعتراض ما را اخراج کرده اند حدود 300-400 نفر با این مشکل دست به گریبان هستند".

کارگر دیگری که خواهش می کند تصویرش منتشر نشود می گوید: مسئولین هیچ جوابی به ما نمی دهند اصلا نمی آیند بگویند مشکلمان چیست.

کارگری از دور فریاد می زند"بدون پرداخت حقوق ما را اخراج کرده اند" وی ادامه داد:یا نباید حرف زد یا اگر حرف بزنیم اخراجمان می کنند.کارگری دیگری گفت:آیا این انصاف است به جای پرداخت حقوق ما را اخراج کنند؟

وی افزود:اینها لج کردند حاضرند تصفیه حساب کنند ولی دوحقوق را ندهند و اخراجمان کنند این عادلانه نیست می خواهند نیروهای بومی را اخراج کنند و نیروهای غیربومی سرکار بیاورند".

فعالان اهوازى مى گويند كه اخراج هزاران كارگران عرب طى ماههاى اخير در راستاى سیاست های تغيير ساختار جمعيتى استان صورت مى گيرد و گسیل تعداد زيادى از مهاجران و اعطای فرصت های شغلی به آنها به هدف به حاشیه راندن مردم عرب انجام مى شود.

درگيرى با نيروهاى امنيتى در اهواز

در خبرى ديگر از اهواز ، شاهدان عينى از وقوع درگیری ميان نیروهای اطلاعاتی در محله بازار كيان اهواز با جوانان عرب كه منجر به بازداشت چندین نفر و مجروح شدن یک جوان ۱۵ ساله شد خبر داداند.

بنابه گزارشهاى فعالان عرب، ديشب یکشنبه حدود شب ساعت 21 ، ماموران اطلاعات اهواز بوسیله چهار ماشین پژو سعی در بازداشت یک جوان عرب بنام "احمد سواری"فرزند عبدالعلی بدلیل شرکت او در اعتراضات بعد از بازی فولاد و الهلال را داشتند که منجر به درگیری با جوانان حاضر در محله شد.

در این درگیری احمد سواری بازداشت و برادر وی "مسعود سواری" که تنها ۱۵ سال سن دارد، توسط نیروهای وزارت اطلاعات مجروح شده است.

همچنین در اثر دخالت جوانان این شهر برای رهایی احمد سواری نیروهای اطلاعات با مردم درگیر شده و از سلاح گرم استفاده نمودند که در اثر تیراندازی مسعود سواری فرزند عبدالعلی مجروح می شود. و تعدادی دیگری از جوانان عرب این شهر نیز بازداشت شده اند.

اجرای حکم اعدام در حمیدیه

رئیس کل دادگستری خوزستان از اجرای حکم اعدام عليه دستگير شدگان شهر حمیدیه در ملا عام در نزدیک ترین زمان ممکن خبر داد.

بنا به گزارش صدا و سیما ايران، فرهاد افشارنیا گفت: "محاکمه عوامل تروریستی شهرستان حمیدیه در نزدیک ترین زمان ممکن برگزار می شود و حکم آنان پس از صدور، در ملاء عام خواهد شد"

وی تصریح کرد: “در کمتر از ۲۰ روز عوامل ترور شهرستان حمیدیه دستگیر و اسناد و ادله جرم که در اختیار تروریست ها بود کشف و ضبط شد.”

رئیس کل دادگستری خوزستان افزود : “امیدواریم با تشریفات قضایی که قانون تعیین کرده است ، در اسرع وقت مجرمان محاکمه و حکم لازم در خصوص آنان صادر شود.”

در تیراندازی افراد مسلح که ۱۳فروردین امسال در پاسگاه موقت روستای گمبوعه در نزدیک شهرستان حمیدیه رخ داد ، سه تن از کارکنان انتظامی این شهرستان به قتل رسیدند و دو نفر دیگر نیز مجروح شدند.

فعالین حقوق بشر و نهادهای بین المللی بارها تاكيد كرده اند كه دستگاههاى امنيتى وقضائى ايران با كسب اعترافات اجبارى زير شكنجه ومحاكمات صورى فاقد هر گونه معيار حقوقى ، متهمان سياسى را به اعدام محكوم مى كنند.