.
.
.

تهران و واشنگتن دفترهای دیپلماتیک جدید تاسیس می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از نزدیک به 35 سال قطع رابطه بین دو کشور ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، اینک مذاکراتی مستقیم بین دو کشور در جریان است که یکی از نتایج آن می ‌تواند افتتاح دفترهای جدید حفاظت منافع در پایتخت‌های دو کشور باشد.


پیش از این سفارت سوییس در تهران وظیفه حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده داشت، اما به گزارش روزنامه واشنگتن پست، مقام های سوییسی از ایران خواسته بودند تا به دلیل "فرسودگی و نامناسب بودن ساختمان کنونی". امکان انتقال دفتر حفاظت از منافع آمریکا به نقطه دیگری را فراهم کنند.

به گزارش صدای آمریکا، بر اساس گزارش واشنگتن پست، مقام‌های ایرانی نیز "30 سال است" که خواستار انتقال دفتر حفاظت از منافع خود به نقطه دیگری در واشنگتن بوده اند.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با واشنگتن پست این تصمیم را "توافق پایاپای دیپلماتیک" توصیف کرده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که هفته‌ گذشته وزیر امور خارجه آمریکا دیداری با همتای خود محمد جواد ظریف در محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل داشت. بنابر اصول دیپلماتیک، محل اقامت سفیر یک کشور خاک آن کشور محسوب می‌شود، بر این اساس این دیدار اولین ورود وزیر امور خارجه آمریکا به خاک ایران پس از چند دهه اختلاف و عدم ارتباط به شمار می رود.

این روزنامه می افزاید، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا این نشانه‌ای از پیشرفت مذاکرات هسته ای محسوب می‌شود، گفته است: "این موضوع هیچ ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای که دغدغه جامعه جهانی است ندارد. بلکه ناشی از پیگیری های طولانی برای این تغییر است".

در حال حاضر بر اساس پروتکل‌های دیپلماتیک، دفتر حافظ منافع ایران تحت نظارت پاکستان است و وظیفه صدور ویزا، پاسپورت و برخی مسایل فرهنگی نزدیک به حدود یک و نیم میلیون ایرانی آمریکایی را برعهده دارد. محل این دفتر در خیابان ویسکانسین شهر واشنگتن قرار دارد.
حمید بابایی مسئول بخش مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، تاسیس دفتر جدید سیاسی را تکذیب کرد و گفت فقط صحبت از انتقال دفاتر موجود حافظ منافع دو طرف به علت فرسودگی ساختمان ها می باشد.

هنوز آدرس جدید دفترهای حفاظت از منافع دو کشور اعلام نشده است.