.
.
.

ایران کشتی مرسک را آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، این کشور امروز پنجشنبه 7 مه کشتی مرسک را آزاد کرد.

این خبرگزرای به نقل از یک منبع آگاه در سازمان بنادر و دریانوردی که هویت او را مشخص نکرده اعلام کرد که کشتی مرسک لحظاتی پیش آزاد شد.

این منبع در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد که در مورد جزییات آزادی این کشتی تاساعتی دیگر بیانیه ای از سوی سازمان بنادر و کشتیرانی صادر می شود.

کشتی تجاری متعلق به شرکت خطوط کشتیرانی مرسک (مرسک شیپینگ لاین) در روز 28 آوریل براساس آنچه که "حکم دادگاه در پی دادخواهی و شکایت خصوصی در ارتباط با بدهی این کشتی به شرکت های ایرانی" نامیده شده بود در تنگه هرمز توقیف شده بود.

بر اساس این گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در دانمارک در بیانیه ای اعلام کرده بود که "روند قضایی این پرونده در سال های گذشته طی شده و طرف های دعوا نیز در جلسات متعدد دادگاه شرکت کرده و مدارک خود را ارائه داده اند؛ حتی نسبت به تصمیم های اولیه دادگاه تقاضای فرجام خواهی کرده بودند".

در این راستا، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته اعلام کرد که در توقیف کشتی یادشده هیچ دلیل یا ملاحظه سیاسی یا امنیتی وجود نداشته و این اقدام تنها اجرای حکم دادگاه در یک مناقشه تجاری بین دو طرف خصوصی بوده است و 24 خدمه کشتی آزد هستند.

از سوی دیگر بنا به اعلام وزارت دفاع آمریکا، این کشور ماموریت همراهی و حمایت از کشتی های غیرنظامی در تنگه هرمز را پایان داده است که این خود نشانه ای از پایان تنش ایجاد شده در این آبراه استراتژیک ارزیابی شده است.

تنگه هرمز مهمترین گذرگاه آبی برای صدور نفت در جهان است بطوریکه روزانه 30% از نفت صادراتی جهان معادل 17 میلیون بشکه نفت از این تنگه عبور می کند.

جمهوری اسلامی ایران پیشتر اعلام کرده بود که پیش از پایان روند قضایی پرونده کشتی مرسک را آزاد نخواهد کرد.