.
.
.

آمریکا: توافق اتمی با ایران برپایه اعتماد نخواهد بود و تحریم‌ها فورا لغو نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا می‌گوید تحریم‌ها علیه ایران پس از اطمینان از پایبندی این کشور به تعهداتش لغو خواهد شد. او تاکید کرد که توافق با ایران برپایه اعتماد نخواهد بود.

این در حالی است که مقام‌های ایرانی بر لغو تمام تحریم‌ها در روز نخست اجرای توافق احتمالی هسته‌ای سخن می‌گویند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کاخ سفید، جاش ارنست شامگاه جمعه ۱ می به اظهارات محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد که گفته بود شورای امنیت سازمان ملل باید طی چند روز پس از حصول یک توافق نهایی تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: « ما پیش از این به وضوح مشخص کردیم که هرگونه لغو تحریم‌ها علیه تهران تنها پس از آن‌که این کشور گام‌های قابل راستی‌آزمایی برای عمل به تعهداتش در این توافق را برداشت صورت خواهد گرفت.»

ارنست ادامه داد: «به طور قطع شورای امنیت سازمان ملل و ۵ عضو دائم آن که هم‌اکنون درگیر مذاکرات هسته‌ای هستند باید درباره سرعت و چگونگی لغو تحریم‌هایی که شورای امنیت خود صادر کرده است تصمیم بگیرند.»

او ادامه داد:« آمریکا بارها مشخص کرده است که نظر ما در این‌باره چیست تاکنون توافقاتی در زمینه لغو تحریم‌ها بر سر میز مذاکره صورت گرفته اما یکی از موضوعات رایزنی‌هایی که هم‌اکنون در جریان است همین لغو تحریم‌هاست.»

وی تاکید کرد:‌ «ایران در صورتی که بخشی از گام‌های قابل راستی‌آزمایی برای اجرای توافق هسته‌ای نهایی را بردارد با کاهش برخی از تحریم‌ها روبرو خواهد شد.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: «موضوع دیگری که در این مذاکرات مورد بحث قرار می گیرد اقداماتی است که باید برای بازگردان تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم همکاری این کشور با توافق به کار گرفته شود.»

ارنست در ادامه ایران را به داشتن سابقه‌ای طولانی از نقض توافق‌نامه‌های بین المللی متهم و تاکید کرد: «توافق هسته‌ای با ایران مبتنی بر اعتماد نخواهد بود و اگر مشخص شود که ایران با این توافق همکاری نمی‌کند تحریم‌ها به سرعت به جای خود بازگردانده می‌شود.»

وی تصریح کرد: «ما نظارت زیادی بر برنامه هسته‌ای ایران خواهیم داشت و از این ابزار برای راستی‌آزمایی پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای و فهمیدن عدم همکاری ایران استفاده می‌کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: «بازرسی‌هایی که طبق این توافق از برنامه هسته‌ای ایران انجام خواهند شد بسیار شدید هستند و تنها به تاسیسات هسته ای این کشور محدود نخواهند بود.»

ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، پس از بیش از یک سال گفتگوهای فشرده، سرانجام ماه گذشته در شهر لوزان سوئیس به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اصلی توافق جامع هسته‌ای دست یافتند.

واشنگتن و همپیمانان آن می‌گویند ایران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای درصدد دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید هدف از برنامه هسته‌ای آن کشور تولید انرژی و کاربردهای علمی آن در زمینه‌های پزشکی و کشاورزی است.

دو طرف تا پایان ماه ژوئن فرصت دارند تا جزئیات توافق جامع را ثبت و آن را امضا کنند. توافقی که در صورت نهایی شدن، محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت‌های اتمی ایران اعمال می‌کند و در مقابل، بخشی از تحریم‌ها علیه آن کشور که به دلیل همین فعالیت‌ها اعمال شده است، لغو خواهند شد.