.
.
.

پنتاگون: سپاه پاسداران هفته پیش نیز "مزاحم" یک کشتی تجاری آمریکایی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استیو وارن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته نیز یک کشتی تجاری با پرچم «آمریکا» را آزار داده بود.

این سخنان مقام آمریکایی دو روز پس از آن مطرح می‌شود که نیروهای سپاه پاسداران ایران یک کشتی شرکت مرسک حامل پرچم جزایر مارشال را در آب‌های بین‌المللی خلیج توقیف کرد.

جزایر مارشال با وجود آنکه کشوری مستقل است از نظر نظامی و امنیتی مناسباتی با ایالات متحده دارد که به آمریکا اجازه می‌دهد در عرصه بین‌المللی از آن دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی پنتاگون ۳۰ آوریل از ایران خواست تا به تمام قوانین بین‌المللی مربوط به آزادی دریانوردی که خود ایران نیز از جمله امضاکنندگان معاهدات و تعهدات آن است، احترام بگذارد.

او همچنین افزود که واشینگتن در حال گفت‌وگو با مقام‌های جزایر مارشال، برای انجام اقدامات بعدی‌ست.

شرکت مرسک که کشتی تجاری آن ۲۸ آوریل در تنگه هرمز، با پرچم جزایر مارشال، از سوی ایران توقیف‌شده، گفته استخدمه سالم هستند ولی دقیقا به آنها گفته نشده، دلیل توقیف کشتی چیست.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به نهادهای امنیتی ایران گزارش داده است که شرکت مرسک از بیش از یک دهه پیش در مورد محموله‌ای که «هرگز تحویل داده نشده»، به شرکت «فراورده‌های نفتی پارس طلایه» بدهی داشته است.

بنا بر گزارش‌ها واحدهای گشت دريايی سپاه پاسداران ایران روز سه‌شنبه گذشته برای توقيف اين کشتی به سوی آن تير اخطار شليک کردند.

نيروی دريايی آمريکا در واکنش به اين اقدام يک ناوشکن و يک هواپيمای خود را به محل اعزام کرده است.