.
.
.

ايران از كشته شدن نفر دوم "جيش العدل " در پاکستان می گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبرى ایران از کشته شدن محمد سعيد تركمان زهى ، نفر دوم گروه «جیش العدل» بلوچى در 7 آوریل ( 18 فرودین) خبر دادند.

بنا به گزارش خبرگزاری "فارس" به نقل از یک «منابع آگاه» كه نامش را فاش نكرد، " محمدسعید ترکمان‌زهی، سخنگوی جیش‌العدل و نفر دوم این گروه در پی حمله گروهی ناشناس در شهر کراچی پاکستان کشته شده است".

اين خبرگزاری وابسته به سپاه ايران ، تاكيده كرده كه مسئولان و مقام‌های امنیتی ایران نیز کشته شدن ترکمان‌زهی را تأیید کرده‌اند، در صورتى که جيش العدل هنوز هيچ واكنشى در صحت يا تكذيب اين خبر نشان نداده است.

گفتنى است جيش العدل با صدور بيانيه اى، روز شنبه گذشته اعلام كرد که طى عملياتى ۱۸ تن از عناصر خارجی وابسته به سپاه قدس ایران را به اسارت گرفته است.

اين گروه مسلح بلوچى در روزهای اخیر چندین مورد مرزبانان ایرانی، ماموران سپاه پاسداران و نيروهاى انتظامى مورد حمله قرار داده كه در آخرين عملیات مسلحانه این گروه ۸ مرزبان ایرانی كشته شدند.

در همين راستا ايران و پاكستان طى هشتمین نشست مشترک امنیتی ميان دو كشور روز جمعه گذشته یک سند همکاری امنيتى، شامل 21 بند امضا كردند.

بنا به گزارش خبرگزارى رسمى ايران "ایرنا"، در این نشست دو روزه بر ضرورت تقویت همکاری های دوجانبه در امر "مبارزه با تروریسم" به ویژه در مناطق مرزی دو کشور و تقویت امنیت مرزها تاکید شد.

همچنین توافق شد که فرماندهان مرزبانی ایالت بلوچستان پاکستان و استان سیستان و بلوچستان ایران هر شش ماه یکبار دیدار کنند و مسایل و مشکلات مرزی را بطور دقیق با یکدیگر مطرح و درباره مسایل مرزی بصورت مشترک تبادل اطلاعات کنند.

طبق اين گزارش در این نشست مقرر شده است كه پاكستان برای مقابله با گروههاى مسلح كه شامل جيش العدل و ساير تشکیلات بلوچى است، همكارى هاى لازم را انجام دهد.

صلاح الدین فاروقی رهبر سازمان "جیش العدل" در اولین گفتگوى اختصاصى با " العربيه.نت فارسى" در 23 اكتبر گذشته، از تغيير خط مشى سياسى اين سازمان خبر داد و گفت كه هدف اين سازمان "برقرارى نظام سياسى فدرال در ايران" و "احقاق حقوق مردم بلوچ و اهل سنت" و ساير اقليتهاى قومى و مذهبى در اين کشور است. وى تأكيد كرد كه این تشکیلات با حكومت جمهورى اسلامى، جنگ فرقه ای ميان دو مذهب شيعه و سنى را در پیش نگرفته است.

فاروقى با نفى ارتباط "جيش العدل" با جريان های تندرو مانند "القاعده" يا "داعش" گفت، "اين ذهنيت ناشى از تبليغات و اتهامات حكومت ايران عليه اين سازمان است تا وجهه آنان را نزد افكار عمومى تخريب نمايد".

وى با بيان اينكه جنگ مسلحانه "جیش العدل" تا آنچه که "رفع تبعيض عليه مردم بلوچ و اهل سنت در ايران" نامید ادامه خواهد داشت، گفت كه جيش العدل "فعالیت مسلحانه را بهترین و موثرترین راه" در كنار دیگر روشهای مبارزاتی مسالمت آمیز می داند.