.
.
.

فراخوان برای توقف موج گسترده عرب ستيزى در ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

كانون مبارزه با نژاد پرستی وعرب ستیزی درایران با صدور بيانيه اى خواستار توقف موج گسترده عرب ستيزى در دولت و جامعه ايران شد.

در روزهاى گشته در پى حادثه آنچه كه " تعرض به دو نوجوان از حجاج ايرانى توسط دو مأمور پليس سعودى در فرودگاه جده " توسط دولت ايران اعلام شد، حملات گسترده اى عليه دولتها و ملت عرب توسط بسيارى از رسانه هاى فارسى زبان صورت گرفت. تجمعات متعددى در تهران ومشهد روبه روى سفارت و كنسولگرى كشور سعودى وهمچنين در شهرهاى مختلف ايران عليه اقدام مأموران سعودى برگزار شد وطى اين تجمعات شعارهايى عليه كل عربها ونه فقط مسببان حادثه سر داده شد.

بيانيه كانون مبارزه با نژاد پرستی وعرب ستیزی درایران با اشاره به اينكه " گفتمان عرب ستيزى در ايران سابقه تاريخى دارد" تأكيد كرده كه " اكنون دايره عرب ستيزى گشادتر شده است واز مطربی به نام "بهزادپکس" بگیرید تا حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی رهبر، امام جمعه اصفهان درآن جای گرفته اند. اولی عربده "عرب کشی" سر می دهد و دومی زشت ترین توهین ها را به عرب ها می کند".

طبق بيانيه اين كانون " برای نخستین بار شاهد همرزمی آخوندهای شعوبی درکنار پان ایرانیست ها، ملی گرایان، "سلیمانی" ستایان وبسیجیان هستیم. به راستی، این یک پدیده نوین در تاریخ معاصر ایران است".

در ادامه بيانيه آمده است كه " متأسفانه برای رویا رویی با این پدیده که می تواند به عرب کشی در ایران بیانجامد، جز برخی صداهای استثنایی، دیگر روشنفکران و سازمان های سیاسی و حقوقی جامعه فارس زبان، سکوت پیشه کرده اند،که گویی علامت رضاست".

كانون مبارزه با نژاد پرستی وعرب ستیزی درایران از همه شهروندان آسیب دیده از گفتمان نژاد پرستی – به ویژه عرب ها، ترک ها، کردها و بلوچ ها خواسته است تا " در گام نخست ازنمایندگان مجلس بخواهند، هر چه زودتر لایحه "قانون ممنوعیت توهین وتحقیر نژادها و ملیت های غیر فارس" را به مجلس ارایه دهند و برای تصویب آن بکوشند".

يوسف عزيزى بنى طرف، نويسنده وروزنامه نگار ودبير كانون مبارزه با نژاد پرستى وعرب ستيزى در ايران طى تماس "العربية.نت" در خصوص بيانيه اخير كانون درباره موج عرب ستيزى در ايران گفت: " اکنون مشخص شده که تظاهرات نژاد پرستانه و عرب ستیز روز سه شنبه شهر کرج توسط سازمان تبلیغات اسلامی سازماندهی شده بود و این به معنای آن است که رژیم و در راس آن سید علی خامنه ای پشتیبان این تظاهرات و شعارها و نیز تظاهرات رو به روی سفارت مملکت عربی سعودی در تهران بوده است".

بنى طرف معتقد است كه" هدف این رژیم استبدادی و نژاد گرا، نخست لاپوشانی امتیازاتی است که ایران در مذاکرات هسته ای به طرف مقابل داده و خامنه ای را مجبور به سرکشیدن جام زهر لوزان کرده است. دوم این که می کوشد تا مبارزات رو به تعالی ملیت های غیر فارس را در بلوچستان، عربستان( اهواز)، کردستان، آذربایجان و نیز پیکار کارگران، زنان و معلمان را از مسیر صحیح خود به سوی دیگری منحرف سازد. از این رو من نسبت به خطرهایی که جان شهروندان عرب در ایران را تهدید می کند نگرانم. نگرانی فقط در باره شکنجه شاعران و روشنفکران و فعالان عرب زندانی نیست بلکه هراس از آن دارم که این تحریک ها و تظاهرات نژاد پرستانه گسترش یابد و به تجاوز علیه مال و جان عرب ها در ایران و به ویژه در عربستان ايران (خوزستان) بیانجامد".

دبير كانون مبارزه با نژاد پرستی وعرب ستیزی درایران از خردمندان طبقه سياسى ايران خواست تا نسبت به اين اقدامها واكنش نشان دهند وگفت: " به نظر من اگر خردمندانی از طبقه سیاسی ایران جلوی این فرآیند خطرناک را نگیرند، خدای ناکرده به پاکسازی نژادی منجر شود. به اینها اضافه کنید مجوزی که حاکمیت به حزب فاشیستی و ضد عرب پان ایرانیست داده تا دفاتر خودرا در شهر اهواز و دیگر شهرهای تابعه باز کند و همچنان که در اخبار امده، نشست های علنی هم در این شهر عمدتا عرب نشین داشته اند. همه اینها می تواند نشانگر تدارک برای پاکسازی قومی مردم عرب اهواز در میان مدت یا بلند مدت است".

گفتنى است برخى از روشنفكران و مدافعان حقوق بشر ونيز برخى از روزنامه هاى ایران طى روزهاى گذشته نسبت به پیامدهای گسترش موج‌ نژاد پرستی وعرب ستيزى هشدار داده بودند.