.
.
.

توافق اوباما و کنگره در باره گفتگوهای اتمی با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی فشار اعضای جمهوریخواه و عده ای از دموکراتهای مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، باراک اوباما مجبور به پذیرش حق کنگره در نظارت بر گفتگوهای اتمی با ایران شد.

این توافق که در روز سه شنبه 14 آوریل منعقد شد، تردیدهای جدیدی را در باره تفاهمنامه گروه 5+1 با ایران بوجود آورده است.

ایران و قدرتهای جهانی در 2 آوریل به یک چارچوب توافقی بر سر ابعاد برنامه اتمی ایران دست یافتند.

کاخ سفید از زمان دستیابی به این تفاهمنامه، سعی کرده تا نمایندگان دموکرات مجلس را ترغیب کند به لایحه نمایندگان جمهوریخواه در باره حق کنگره در اظهار نظر در گفتگوه های اتمی رای ندهند.

یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات اسراییل، روز چهارشنبه 15 آوریل گفت که از توافق جدید اوباما با کنگره خشنود است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هم روز چهارشنبه در باره این توافق به خبرنگاران گفت: "روز گذشته در باره نظرات نمایندگان مجلس به توافقی رسیدیم. ما در توانایی ریاست جمهوری برای مذاکره و رسیدن به یک توافق اتمی با ایران اطمینان داریم، و این کار را برای ایجاد یک جهان امن تر انجام می دهیم."

اما ایران و دیگر اعضای گروه 5+1 از این نگرانند که این توافق باعث شود، کنگره آمریکا جلوی توافق اتمی را که قرار است تا 30 ژوئن به نتیجه برسد بگیرد.

به گزارش رویترز، بر اساس این توافق کاخ سفید باید گزارش های مفصلی از فعالیتهای تروریستی، موشکهای بالستیک و برنامه اتمی ایران به مجلس ارائه دهد.

همچنین اوباما باید به مجرد رسیدن به توافق اتمی با ایران، متن این توافقنامه را برای مجلس بفرستد، و تا تصویب آن از سوی مجلس، اوباما حق ندارد هیچیک از تحریمهای ایران را لغو کند.