.
.
.

نیمی از ایالت های آمریکا تحریم های خود علیه ایران را لغو نخواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالیکه ایران و گروه ۵+۱ به توافق نهایی درباره برنامه هسته ای این کشور نزدیک می شوند، نیمی از ایالات های آمریکا گفته اند که به تحریم های خود علیه ایران ادامه خواهند داد.

بر اساس یک گزارش خبری آمریکایی، تصمیم ایالات آمریکایی به ادامه تحریم ها، روابط میان تهران و واشنگتن را پیچیده تر خواهند کرد.

۲۴ ایالت، نزدیک به نیمی از ایالت آمریکایی، گفته اند که تحریم ها علیه ایران را تنها زمانی که نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم برداشته شود، لغو خواهند کرد.

با قرار دادن چنین شرطی، حتی در صورت رسیدن به توافق نهایی میان ایران و گروه ۵+۱، لغو تحریم ها از سوی این ایالات اتفاق نخواهد افتاد. این در حالی است که دو ایالت کاتزاس و میسی سی پی به دنبال اعمال تحریم هایی جدید علیه ایران هستند.

اعمال تحریم های جدید یا ادامه تحریم قدیم از سوی ایالت های آمریکایی، شکاف میان دولت اتحادی و ایالت های این کشور در زمینه سیاست خارجه را افزایش خواهد داد.

دون جایتز نماینده جمهوری خواه در مجلس سنا از ایالت فلوریدا که در پیش نویس اعمال تحریم ها علیه بخش انرژی ایران در سال ۲۰۰۷ مشارکت داشته است، در این زمینه می گوید:« تحریم های ما علیه تهران، هیچ ارتباطی به گفت و گو های اوباما با ایرانی ها ندارد.»

وی افزود:« آنها باید رفتار خود را تغییر دهند، ما لزوما نظر اوباما یا هر رئيس دیگری درباره ایران را اجرا نمی کنیم.»

قانون گذاران ایالت های جورجیا، فلوریدا و میشیگان گفته اند که حتی در صورت رسیدن به تفاهم با تهران، هیچ تصمیمی برای تغییر سیاست های خود نسبت به ایران، نمی گیرند.

برخی از منتقدان سیاست های ایالت های آمریکا می گویند که چنین تصمیماتی، دخالت در امور سیاست های کلی آمریکا در قبال دیگر کشورها به شمار می آید چرا که به گفته آنها، ایالت های آمریکا تجربه کافی در زمینه امور خارجه را ندارند.