.
.
.

طرح چهار ماده‌ای ایران برای پایان بحران یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سه شنبه ۱۴ آوریل طرحی چهار ماده‌ای برای حل بحران یمن ارائه داد.

در همین حال شبکه خبری انگلیسی زبان پرس تی وی وابسته به جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این طرح چهارشنبه به سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد.

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، سه شنبه پیش نویس کشورهای عربی درباره اوضاع یمن را تصویب کرد. در این قطعنامه حوثی‌ها و متحدانشان یعنی نیروهای علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن، تحریم تسلیحاتی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ظریف در کنفرانسی خبری در مادرید پیشنهاد آتش بس در یمن، آغاز رساندن کمک‌های انسانی، گفت‌وگو میان طرف‌های یمنی و تشکیل دولتی فراگیر برای پایان دادن به تنش‌ها شد.

او افزود: «این مساله‌را یمنی‌ها باید حل و فصل کنند.. ایران و سعودی به انجام گفت‌وگو نیاز دارند اما نمی‌توانند آینده یمن را تعیین کنند.»

ظریف همچنین درباره حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری سعودی به مواضع حوثی‌ها و متحدانشان گفت: «این راه حل نیست... همه عملیات هوایی و زمینی باید متوقف شود.»

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران پشتیبان حوثی‌ها به شمار می‌آید. احمد العسیری سخنگوی عملیات «توفان قاطعیت» گفته که دلایلی بر حمایت ایران از حوثی‌ها در دست دارد. از سویی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته است که این کشور از حمایت ایران از حوثی‌ها آگاه است و در این باره دست بسته نخواهد نشست.