.
.
.

اعتراض آمریکا و اسراییل به فروش سیستم موشکی اس-300

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا و اسراییل به رفع منع فروش سیستم موشکی دفاع ضدهوایی اس-300 از سوی روسیه به ایران اعتراض کردند.

ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه 13 آوریل ممنوعیت 5 ساله تحویل این سیستم ضد هوایی به ایران را لغو کرد. این سیستم می تواند توان نظامی ایران را بشدت افزایش دهد و این کشور را در مقابل حملات هوایی حفاظت نماید.

روز دوشنبه، کاخ سفید اعلام کرد که جان کری، وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با سرگئی لاورف، همتای روس خود، مراتب نگرانی خود را از تحویل این سیستم به ایران بیان داشت.

ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: "آمریکا مراتب نگرانی خود را از فروش سیستم اس-300 به ایران اعلام کرده است. ما گمان نمی کنیم که این زمان مناسبی برای این حرکت باشد. با توجه به سیاستهای بی ثبات کننده ایران در منطقه، مانند یمن، سوریه و لبنان، هم اکنون زمان مناسبی برای فروش چنین سیستمهایی به ایران نیست."

یووال اشتاینیتز، وزیر اسراییلی نیز ضمن انتقاد از تفاهم نامه اتمی ایران با قدرتهای جهانی، گفت: "این نتیجه مستقیم مشروعیتی است که ایران از این تفاهمنامه بدست آورده است."

اشتاینتز به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: "بجای آنکه از ایران خواسته شود تا به فعالیتهای تروریستی خود در منطقه خاورمیانه و جهان پایان دهد، اکنون اجازه یافته تا خود را به سلاحهایی مسلح کند که می تواند باعث افزایش سیاست تهاجمی این کشور شود."

به گزارش اسوشیتدپرس، سیستم اس-300 بردی برابر 190 کیلومتر دارد و می تواند چند هدف را بطور همزمان هدف قرار دهد. این سیستم یکی از قویترین سلاحها در دفاع ضد هوایی است.

روسیه در سال 2007 قرارداد فروش سیستم اس-300 به ارزش 800 میلیون دلار را با ایران امضا کرد، اما سه سال بعد زیر فشار آمریکا و اسراییل، جلوی تحویل آن به ایران را گرفت.