.
.
.

روسیه ممنوعیت تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ کرملین اعلام کرد که ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، ممنوعیت تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد.

از سویی خبرگزاری ریانووستی به نقل از وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور، سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ را فورا تحویل ایران خواهد داد.

دِمتری مدودوف نخست وزیر سابق روسیه در سال ۲۰۱۰ با صدور بخشنامه‌ای، تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران را ممنوع اعلام کرده بود.

روسیه می‌گوید آن هنگام قرارداد تحویل سامانه موشکی به ایران را تخت فشار غرب و پس از تصویب تحریم‌های سخت علیه جمهوری اسلامی ایران به دلیل فعالیت‌های اتمی‌اش لغو کرده بود.

قرار داد فروش سامانه موشکی پیشرفته ضد هوایی روسی «اس-۳۰۰» به ایران به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار، در سال ۲۰۰۷ منعقد شد اما روسیه در تحویل آن تعلل از خود نشان داد.

سرانجام ژنرال نیکولای ماکاروف وزیر دفاع روسیه ۲۲-۹-۲۰۱۰ اعلام کرد مسکو به این نتیجه رسیده که فروش سامانه موشکی «اس-۳۰۰» به ایران، در چارچوب تحریم‌های شورای امنیت قرار می‌گیرد پس این سامانه را به ایران تحویل نخواهد داد.

ایران از این اقدام روسیه شکایت کرده بود که در پی آن مسکو اعلام کرده بود به خاطر لغو یک جانبه قرارداد غرامت پرداخت خواهد کرد.

اما تصمیم روسیه برای تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران در حالی صورت می‌گیرد که هنوز توافق هسته‌ای میان تهران و گروه ۱+۵ نهایی نشده و تحریم‌ها علیه ایران لغو نشده است.

حدود دو هفته پیش ایران و گروه ۱+۵ به تفاهم‌نامه‌ای دست یافتند که چارچوب توافق‌نامه نهایی با ایران را مشخص می‌کند. ضرب‌الاجل دستیابی به توافق نهایی ۳۱ ژوئن یعنی حدود سه ماه دیگر است.

به نظر می‌رسد اختلاف‌های شدید میان روسیه و آمریکا که پس از سرنگونی دولت نزدیک به مسکو که در اوکراین آغاز شد، یکی از دلایل تصمیم جدید پوتین باشد.