فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توافق اتمی ایران و گرم شدن بازار تجارت دبی

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  لنج های چوبی در خور دبی این روزها پر از تایر، کولر، روغن خوراکی و پارچه است که به مقصد ایران بار شده اند. این تکاپو در خور دبی نشان از قرنها تجارت امارات با ایران دارد که توانسته بخوبی از پس سالهای تحریم اقتصادی بربیاید.

  اکنون توافق اتمی ایران بار دیگر هیجان تازه ای را در میان خدمه لنجهای عازم ایران باعث شده. شاید هیچ جایی در جهان موقعیت امارات را برای بهره برداری از پیامدهای این توافق اتمی و بازگشت تجارت آزاد با ایران نداشته باشد.

  به گزارش سایت اقتصادی بلومبرگ، امارات، از سال 2009 دومین شریک بزرگ تجاری ایران بعد از چین است. در اولین روز کاری بعد از توافق اتمی اخیر در 2 آوریل، بازار بورس دبی بیشترین افزایش خود در طی دوماه گذشته را ثبت کرد.

  سلطان یوسف، ناخدای یک لنج، که نیم قرن است بین بنادر ایران و امارات حرکت می کند، می گوید: "ایران کشور ثروتمندی است، اما با تحریمهای اقتصادی کار جلو نمی رود."

  دبی، دومین جمعیت ایرانی خارج از کشور را در خود جای داده، و محل تجارت قانونی و غیرقانونی کالا به این کشور است. به دلیل موقعیت امارات به عنوان مرکز مالی، بانکی، تجاری و ترابری منطقه، در صورت برداشته شدن تحریمهای ایران، این کشور در موقعیت بهتری نسبت به رقیبان دیگر است.

  به گزارش بلومبرگ، از آنجا که برداشته شدن تحریمهای ایران تدریجی خواهد بود، پیش بینی می شود که باز شدن بازار ایران ابتدا با صدور بیشتر کالا همراه باشد تا حرکت سرمایه، و به همین دلیل بنادر دبی و جبل علی "آماده تغذیه بازار ایران" هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران