.
.
.

آمریکا: تحریم‌های ایران با امضای توافقنامه نهایی، تدریجی لغو خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا روز گذشته ۹ آوریل اعلام کرد، لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، پس از امضای توافقنامه نهایی با گروه ۵+۱ و تنها به صورت گام به گام لغو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جفری راتکه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته که تحریم‌ها پس از اطمینان از اجرای تعهدات ایران به شکل تدریجی برداشته خواهد شد.

توافق نهایی میان تهران و کشورهای ۵+۱ درباره برنامه هسته‌ای تهران، قرار است در ۳۰ ژوئن به امضای دو طرف برسد.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره گفته‌های آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بیان شده است. خامنه‌ای در سخنرانی اخیر خود، نسبت به دست یابی به توافق نهایی در مدتی کمتر از سه ماه، تردید کرده است.

رهبر ایران گفته که «تفاهم لوزان به خودی خود نه توافق نه محتوای آن و نه حتی ادامه مذاکرات را تا آخر تضمین نخواهد کرد.»

آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه همه چیز در جزئیات است گفت «احتمال آن است که طرف دیگری که متقلب است بخواهد کشور ما را در جزئیات محدود کند.»

سخنگوی آمریکا در واکنش به این اظهارات گفته که به سخنان هر مقام ایرانی پاسخ نخواهند داد و به شکل علنی گفت‌و‌گو نخواهیم کرد.

در حالی که ایران، خواهان لغو سریع تحریم پس از امضای توافقنامه نهایی است، سخنگوی آمریکا اظهار داشت که لغو یا تخفیف تحریم‌ها تنها پس از اجرای تعهدات از سوی ایران عملی خواهد شد.

از سوی دیگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز روز گذشته اعلام کرد که کشورش خواهان لغو همه تحریم‌ها پس از امضای توافق نامه نهایی است.

او گفته است که ایران «هیچ توافقی را امضا» نخواهد کرد، «مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریمهای اقتصادی به مورخ‌‌ همان روز لغو شود.»