.
.
.

گارد تشریفاتی إيران با پرچم " يا حسين" از اردوغان استقبال كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در اقدامى بى سابقه گارد تشریفاتی اسب سوار إيران با پرچم " يا حسين" از اردوغان استقبال كرد، در مراسم رسمی استقبال از اردوغان در کاخ سعدآباد تهران برای نخستین بار از گارد تشریفات اسب سوار استفاده شد.

به گزارش " عصرایران"، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ظهر امروز سه شنبه برای انجام سفری رسمی یک روزه وارد فرودگاه تهران شد و بلافاصله برای برگزاری مراسم استقبال رسمی و دیدار با همتای ایرانی اش حسن روحانی به کاخ سعد آباد رفت.

برخى از خبرگزارى ها اين حركت بى سابقه مقام‌های جمهوری اسلامی را حامل پيامى براى اردوغان مبنى بر اينكه ايران پرچمدار شيعيان در جهان اسلام است، دانسته اند.

رجب طیب اردوغان روز سه‌شنبه 7 آوريل با وجود برخی مخالفت‌‌ها در ایران به تهران سفر کرد و در کاخ «سعد‌آباد» مورد استقبال حسن روحانی قرار گرفت.

شبکه «خبر» و برخی خبرگزاری‌ها تصاویری از این مراسم پخش و منتشر کرده‌اند که یگان تشریفات اسب‌سوار در حالی که پرچم سرخ امام سوم شیعیان را در دست دارند٬ هیات ترک را همراهی می‌کنند.

یک روز قبل از سفر اردوغان به تهران، جانشین ولیعهد پادشاهی سعودی روز دوشنبه در سفر از پیش اعلام نشده به آنکارا رفت و با اردوغان دیدار و گفتگو کرد.

برخی نمایندگان مجلس ايران در روزهاى اخير خواستار لغو سفر رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه به ایران شدند. این نمایندگان در اعتراض به اظهارات رجب طیب اردوغان هفته گذشته درباره حضور منفى ایران ودخالتهايش در كشورهاى عربى خواستار عذرخواهى رئيس جمهور شده بودند.

اردوغان در یک کنفرانس مطبوعاتی در اين باره گفته بود: "ایران در تلاش برای تسلط بر منطقه است، آیا می‌شود این را تحمل کرد؟ این موضوع، ترکیه، سعودى و کشورهای عرب خلیج را به ستوه آورده است. این امر واقعا تحمل‌کردنی نیست و ایران باید متوجه این مساله باشد".

او همچنین تأكيد كرده بود که "ایران باید دیدگاهش را تغییر دهد. ایران باید نیروهایش و هرچه که در یمن، سوریه و عراق دارد را بیرون بکشد و به تمامیت ارضی این کشور‌ها احترام بگذارد".