.
.
.

سپاه پاسداران ایران از تفاهمنامه اتمی حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرمانده سپاه پاسداران ایران، روز سه شنبه ۷ آوریل، در قالب قدردانی از تیم مذاکره کننده اتمی، از تفاهمنامه اتمی ایران با شش قدرت جهانی حمایت کرد.

سرلشگر محمد علی جعفری، در حاشیه همایش فرماندهان سپاه پاسداران ایران، ضمن قدردانی از تیم مذاکره کننده اتمی گفت که این تیم «در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته‌... به شایستگی دفاع کنند.»

جعفری گفت که سپاه از «تلاش‌های صادقانه و مجاهدت‌های سیاسی و ایستادگی روی خطوط قرمز تعیین شده، قدردانی می‌کنند.»

فرماندهان سپاه در هفته اخیر بار‌ها از روند مذاکرات اتمی انتقاد کرده بودند و به دولت روحانی به خاطر آنچه که «عبور از خطوط قرمز» می‌خواندند، هشدار داده بودند.

این در حالی است که بعد از اعلام تفاهمنامه اتمی ایران با شش قدرت جهانی تعدادی از نمایندگان مجلس ایران با این توافق به مخالفت برخواسته‌اند.

ایران و گروه ۱+۵ شامگاه پنجشنبه ۳ آوریل به تفاهمنامه‌ای دست یافتند که در آن چارچوب توافق جامع هسته‌ای مشخص شده است. دو طرف سه ماه زمان دارند بر سر جزئیات توافق جامع هسته‌ای مذاکره کنند تا سندی در این باره تهیه کنند.

در راستای این توافق، ایران فعالیت‌های اتمی خود را محدود می‌سازند تا تحریم‌هایی که به دلیل این فعالیت‌ها علیه‌اش اعمال شده، به تدریج لغو شود. غرب ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی می‌کند؛ اتهامی که تهران آن را رد کرده و بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود اصرار دارد.

برپایه این تفاهمنامه ایران تا ۱۵ سال تنها در نیروگاه اتمی نطنز حق غنی سازی اورانیوم خواهد داشت و در نیروگاه زیرزمینی فردو دیگر فعالیت غنی سازی صورت نخواهد گرفت.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.