.
.
.

اردوغان : گاز را ارزان کنید، پس برادری چه شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواست تا قیمت گاز صادراتی به ترکیه را کاهش دهد.

اردوغان روز سه شنبه ۷ آوریل در یک سفر رسمی به تهران خواستار همکاریهای اقتصادی بیشتر با ایران شد. گفته می‌شود که در این سفر دو کشور ۸ سند همکاری و یک بیانیه مشترک امضا کردند.

به گزارش خبرگزاریهای داخلی ایران، در مراسم امضای این اسناد که با حضور روسای جمهوری ایران و ترکیه و جمعی از مقامات ارشد دو کشور در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد انجام شد، بر لزوم گسترش هر چه بیشتر روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین دو کشور تاکید گردید.

دو کشور در گفتگوهای اقتصادی خود خواستار ارتقای مبادلات تجاری بین دو کشور به سطح ۳۰ میلیارد دلار شدند. اردوغان در این سفر پیشنهاد کرد تا در روابط تجاری بین دوکشور پول رایج هر کشور بجای دلار مبادله شود.

به گزارش روزنامه ترک «زمان»، حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۷. ۱۳ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۳ به ۸. ۱۴ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش زمان، با وجود روابط گسترده اقتصادی، دو کشور در صحنه سیاسی به ویژه در مورد سوریه، یمن و عراق با یکدیگر اختلاف دارند.

در دیدار روز سه شنبه، با وجود آنکه روحانی به موضوع یمن اشاره کرد و خواستار توقف نبرد در این کشور شد، اما اردوغان در سخنان خود هیچ اشاره‌ای به این کشور نکرد.

یکروز پیش از سفر به تهران، اردوغان در آنکارا با جانشین ولیعهد پادشاهی سعودی دیدار کرد و به گفته روزنامه «زمان»، اردوغان در سفر به تهران حامل پیامی بوده است.