.
.
.

ظریف: کری بی‌جا فرمود!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از اعتراض رسمی به جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به دلیل آنچه بیان «مواضع خلاف بیانیه لوزان» نامید، خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یک تصریح کرد: «ما به دلیل بیان مواضع خلاف بیانیه لوزان به آقای کری رسما اعتراض کردیم. نماینده اتحادیه اروپا هم به خانم شرمن اعتراض کرده که چرا بر خلاف مواضع آن‌ها صحبت کرده‌اند.»

نسخه‌های انگلیسی و فارسی بیانیه لوزان که در حقیقت تفاهمنامه‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ بر سر چارچوب توافق جامعه هسته‌ای میان دو طرف است، با یکدیگر اخلاف‌هایی دارد. از سویی ظریف پس از انتشار این بیانیه در شامگاه ۳ آوریل ۲۰۱۵، گفت که در صورت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، تحریم‌های ایران به صورت فوری لغو می‌شود. اما جان کری رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر «پابرجا بودن معماری تحریم‌ها» گفت در صورت عمل کردن ایران به تعهداتش، تحریم‌ها به صورت تدریجی لغو خواهد شد.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند معماری تحریم‌ها پابرجاست گفت: «بی‌جا فرموده‌اند!»

وی در ادامه به توضیح ابهامات مطرح شده پیرامون مذاکرات و بیانیه لوزان پرداخت و گفت: «از اینکه وقتی در اختیار من قرار داده شده که این موضوعات را توضیح دهم بسیار ممنونم زیرا نباید ذهن مردم را مشوش کرد.»

او تاکید کرد که در بیانیه مشترکش با فدریکا موگرینی، به صراحت عنوان شده که همه قطعنامه‌های شورای امنیت از روز توافق لغو می‌شود.

آقای ظریف گفت هیچ مذاکره و هیچ سند توافق شده‌ای صد در صد به نفع همه نیست، اما «افتخار ما این است که با شش کشور مختلف مذاکره کنیم و نتوانند خواسته‌هایشان را به ما تحمیل کنند.»

آقای ظریف گفت که توافق برای باقی ماندن هزار سانتریفوژ در فردو «تصمیم نظام» است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین تاکید می‌کند در قالب توافق نهایی اقداماتی انجام خواهد شد که مورد تایید «مسئولین نظام» است.