.
.
.

حمله شدید اللحن رسایی به ظریف در مجلس ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حمید رسایی نماینده اصولگرای تهران در مجلس شورای اسلامی ایران در سخنانی به انتقاد از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور و بیانیه لوزان پرداخت که با مخالفت برخی نمایندگان همراه بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمید رسایی در تذکری شفاهی در جلسه علنی یکشنبه ۵ آوریل مجلس شورای اسلامی گفت: «به موجب اصل ۱۵۲ قانون اساسی هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی، اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور شود ممنوع است و حتی مجلس چنین حقی را ندارد.»

در حالی ظریف و تیم مذاکره کننده ایران می‌گویند هنوز توافقی انجام نشده و بیانیه لوزان نتیجه یک تفاهم سیاسی بوده است، مدعی شد: «متاسفانه در روزهای اخیر بعد از توافقنامه ژنو، توافقنامه‌ای در سوئیس به عقد و امضاء رسیده و مورد موافقت قرار گرفته که این توافقنامه عبور از خطوط قرمز است. رهبر انقلاب صراحتا اعلام کردند که توافقنامه نباید کلی یا جزئی در دو مرحله باشد و هرچه می‌شود در یک مرحله انجام گیرد که یک ماه از این حرف نگذشته اما توافق اخیر روی کلیات است و جزئیات باز مبهم گذاشته شده است. هنوز امضای توافقنامه خشک و قرائت آقای ظریف تمام نشده بود که آمریکایی‌ها نقض کردند و گفتند ما برداشت دیگری داریم.»

وی ابراز عقیده کرد: «بین متنی که آن خانم موگرینی و آقای ظریف خواندند، اختلاف وجود دارد.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی ایران یادآور شد: «آقای ظریف دیشب در تلویزیون می‌گویند هنوز چیزی توافق نشده و چیزی الزام‌آور نیست. خب برادر من این جشن و سرورتان برای چیست؟ چرا ملت را سر کار می‌گذارید؟ اگر هیچ چیز الزام‌آور نیست پس چه پیروزی به دست آمده است؟»

وی ابراز عقیده کرد: «دولت خودش به خودش تبریک می‌گوید. آقای ظریف به آقای روحانی تبریک می‌گوید و آقای روحانی به آقای ظریف تبریک می‌گوید. پس اگر این پیروزی بزرگی است چرا مسئولین دیگر چیزی نمی‌گویند؟»

پس از اعلام دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به تفاهمی سیاسی که چارچوب توافقنامه هسته‌ای را مشخص می‌کند، مردم در برخی مناطق ایران از جمله تهران، جشن خیابانی برگزار کردند.

رسایی گفت: «در فردوی قم قرار است فقط هزار ماشین سانتریفیوژ باقی بماند و دو آبشار آن باقی بماند و این دو آبشار هم فقط می‌چرخد یعنی غنی‌سازی نمی‌کند و اگر قرار است بچرخد و غنی‌سازی نکند به چه درد می‌خورد؟»

وی با بیان این‌که «ما کسی را متهم به خیانت نمی‌کنیم اما متاسفانه منافع سیاسی جلوی چشم بعضی‌ها را گرفته است» ابراز عقیده کرد: متاسفانه دوستان ما به مذاکره معتاد شده‌اند و طرف مقابل نیز این را فهمیده و این نقطه اصلی اشکال است.

توافق نهایی که قرار است تا سه ماه دیگر تهران و گروه ۱+۵ بر سر جزئیات آن مذاکره کننده، فعالیت‌های اتمی ایران را محدود می‌سازد تا تحریم‌هایی که به دلیل این فعالیت‌ها علیه‌اش اعمال شده، به تدریج لغو شود. غرب ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی می‌کند؛ اتهامی که تهران آن را رد کرده و بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود اصرار دارد.

برپایه تفاهمنامه روز پنجشنبه ایران تا ۱۵ سال تنها در نیروگاه اتمی نطنز حق غنی سازی اورانیوم خواهد داشت و در نیروگاه زیرزمینی فردو دیگر فعالیت غنی سازی صورت نخواهد گرفت.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.