.
.
.

کاهش۵٪ قیمت نفت پس از تفاهم نامه لوزان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ساعاتی پس از امضای تفاهم نامه اولیه میان ایران و گروه ۵+۱ درباره برنامه هسته‌ای این کشور در لوزان سوئیس، قمیت نفت با کاهش ۵٪ روبرو شد. تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران، صادرات نفتی این کشور را از ۲. ۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۲، به ۱. ۱ میلیون بشکه کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی تحلیگران اقتصادی بر این باورند که به رغم تفاهم نامه اولیه هسته‌ای میان تهران و کشورهای بزرگ ، بعید به نظر می‌رسد که ایران بتواند تا اوایل سال آینده میلادی تولید خود را به شکل قابل توجهی بالا ببرد، چرا که به گفته آن‌ها علاوه بر مشکلات تولید، رفع تحریم‌های بین المللی علیه این کشور نیز به شکل تدریجی خواهد بود.

در همین حال، تیم بورسمت معاون مدیر انرژی و امنیت آب و هو در موسسه «بروکینگز» اظهار داشت که برخی متفق القول هستند که ایران در ۹۰ روز آینده خواهد توانست تولید نفت خود را تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

به گفته وی برخی گزارش‌ها می‌گوید که ایران در حدود ۳۰ میلیون بشکه نفت خام ذخیره کرده و می‌تواند در هر زمان آن‌ها را وارد بازار کند.

برخی دیگر از تحلیگران می‌گویند که تولید ایران در چهار ماهه نخست دوم سال میلادی می‌تواند تولید نفت خود را از ۱. ۱ به ۱. ۴ برساند، بویژه اینکه هند و چند کشور نیز خرید نفت بیشتر از ایران را به زودی آغاز خواهند کرد.

الیزابت روزنبرگ مشاور سابق در وزارت خزانه داری آمریکا و مدیر کنونی برنامه امنیت و اقتصاد می‌گوید تفاهم نامه جدید میان ایران و گروه ۵+۱ نشانه مهمی است که نفت ایران کم کم وارد بازار خواهد شد. وی افزود نباید انتظار داشت که این امر سریع انجام خواهد شد.