یونس عساکره، معترض خرمشهری که خود را آتش زد، در تهران درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فعالان حقوق بشر اهوازی، بامداد روز یکشنبه ۲۲ مارس ۲۰۱۵ میلادی خبر دادند، یونس عساکره جوان اهل خرمشهر که هفته گذشته در اعتراض به بیکاری اش دست به خودسوزی زده بوده، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.

این جوان عرب روز شنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۵ در برابر شهرداری خرمشهر دست به خودسوزی زد و پس از آن به بیمارستان طالقانی شهر اهواز انتقال داده شد.

به منظور اعزام یونس عساکره به تهران، شرکت هواپیمایی مبلغ ۵۰ میلیون تومان از خانواده وی درخواست کرده بود. خانواده عساکره بدلیل وضعیت سخت اقتصادی و ناتوانی در پرداخت هزینه هواپیما مجبور شدند تا فرزندشان را که از سوختگی ۹۰ درصد رنج می برد، با آمبولانس به تهران منتقل کنند. این در حالی است که رسانه های جمهوری اسلامی خبر حمایت کامل دولت از این جوان داده بودند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر در لندن در به العربیه گفت:« بنا به اطلاعاتی که در دست دارد خانواده یونس عساکره اعلام کرده اند که آنها هیچ کمکی از سوی هیچکس دریافت نکرده اند و انتقال یونس به تهران بواسطه خودروی آمبولانس بدلیل عدم توانایی خانواده در پرداخت هزینه هواپیما بوده است».

یونس عساکره جوان ۳۲ ساله اهل خرمشهر، متأهل و دارای دو فرزند است. عساکره دارای یک دکه میوه فروشی بود، که تنها منبع رزق خانواده وی بود. یونس در یک منزل أجاره ای زندگی می کرد، و اخیراً قرارداد أجاره وی منقضی شده و صاحب خانه از او خواسته بود تا منزل را تخلیه کند.

وی هنگام مراجعه به محل کارش، با تخریب دکه اش توسط ماموران نیروی انتظامی و شهرداری روبرو می شود. او با مشاهده این صحنه و فشارهای معیشتی یک گالن بنزین را با خود برد و روز شنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۵ در مقابل ساختمان شهرداری دست به خودسوزی زد.

انتشار خبر خودسوزی یونس عساکره نارضایتی شدیدی را در میان اهوازی ها بهمراه داشته است. هزاران تن از جوانان اهوازی با در دست داشتن عکس های یونس عساکره روز سه شنبه ۱۷ مارس در هنگام مسابقه فولاد و الهلال ،با نیروهای انتظامی به شدت درگیر شدند.

بنا به همین گزارش دهها تن از جوانان عرب اهوازی با شنیدن خبر وفات یونس عساکره خود را از شهرهای مختلف به منزل خانواده عساکره در شهر خرمشهر رسانده و در آنجا تجمع کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size