اوجالان در پیام نورزی: مردم ما یک صلح و راه حل دمکراتیک می‌خواهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

عبدالله اوجلان رهبر حزب رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه در پیام نوروزی خود خواستار پایان دادن به رویارویی مسلحانه هوادارانش با ارتش ترکیه شد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، پیام نوروزی عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه «پ‌.ک‌.ک» روز گذشته به دو زبان کردی و ترکی توسط پروین بولدان و سری ثریا اوندر در مراسم بزرگ عید نوروز در دیاربکر ترکیه قرائت شد.

مدت‌هاست که دولت آنکارا تلاش می‌کند تا به دشمنی تاریخی خود با کرد‌ها پایان دهد و در سال گذشته مذاکرات فشرده‌ای با می‌انجیگری احزاب کرد ترکیه میان نمایندگان دولت آنکارا و اوجالان انجام شد که نتیجه آن مذاکرات در پیام روز گذشته رهبر زندانی پ‌ک‌ک خلاصه شد. پیامی که بسیاری امید دارند تا به درگیری‌های خونین دو طرف که تا کنون بیش از ۴۰ هزار کشته بر جای گذاشته، خاتمه دهد.

«نوروز را به تمام دوستان و مردممان که طرفدار صلح، برابری، آزادی و دموکراسی هستند و به خاطر آن تلاش می‌کنند، تبریک می‌گویم. همکاری مستبدانه قدرت‌های امپرایالیستی و سرمایه داری با یکدیگر و با تکیه بر اندیشه نئولیبرالیستی باعث به وجود آمدن بحران در منطقه و کشور ترکیه شده است که این مسئله را ما از نزدیک مشاهده کرده‌ایم. اقلیت‌ها قومی و تفاوت‌های دینی مردم ما و فرهنگ ما در میانه این بحران به صورت ظالمانه و بی‌معنی در حال از بین رفتن است. نه تاریخ ما و نه هم عصرانمان، نه وجدانمان و نه سیاستمان به ساکت ماندن در مقابل این وضعیت رضایت نخواهند داد و خود را کنار نخواهند کشید. در مقابل این وضعیت، بر اساس باورهای مذهبیمان و مسئولیت‌های سیاسی و اخلاقیمان یک اقدام فوری طلب می‌کرد.

«مبارزه مردم ما برای دموکراسی، آزادی، برابری و صلح با افتخار امروزه در آستانه موفقیت تاریخی قرار گرفته است. مبارزه ۴۰ ساله ما که پر از اتفاقات و خاطرات تلخ برایمان بوده به هدر نرفته است و در یک مرحله بسیار حساس قرار دارد. در آستانه پایان دادن به مبارزات مسلحانه ۴۰ ساله قرار گرفته‌ایم. دیگر تاریخ و مردم از ما یک صلح و راه حل دموکراتیک را طلب می‌کنند که با روح دوران جدید سازگار باشد. در همین راستا، ما با مسئولیت سنگینی روبه رو هستیم و این مسئولیت ۱۰ ماده عنوان شده در بیانیه مشترک هیئت امرالی – هیئت حکومتی در کاخ نخست وزیری ترکیه است».

«همزمان با اجرای ۱۰ ماده مذکور تشکیل کنگره خلع سلاح پ. ک. ک برای پایان دادن به مبارزه مسلحانه ۴۰ ساله و اندیشیدن تدابیر لازم برای ورود به مجادلات سیاسی که با روح دوران جدید ترکیه سازگار باشد از مسئولیت‌های تاریخی ما است. برای تغییر استراتژیک و تاکتیک مبارزات پ. ک. ک از مبارزات مسلحانه به مجادلات سیاسی باید کنگره خلع سلاح پ. ک. ک تشکیل شود. امیدوارم در کوتاه‌ترین زمان ممکن توافقات در خصوص موارد اساسی صورت گرفته، هیئت ناظر در روند مذاکرات آغاز به کار کرده، کمیسیون تحقیق و حقیقت یاب در مجلس تشکیل شده و کنگره خلع سلاح عملی شود. با کنگره جوامع کرد، دوران جدیدی در تاریخ ترکیه رقم خواهد خورد. وارد دورانی می‌شویم که با اصلاح قانون اساسی و تبدیل آن به یک قانون آزاد و برابر تمام هویت‌ها در داخل ترکیه به رسمیت شناخته شده و زندگی آزادی در کنار هم خواهند داشت. بدین ترتیب در تاریخ ۹۰ ساله جمهوریت ترکیه تمام حوادث تلخ گذشته را پشت سر گذاشته و برای آینده دموکراتیک و آزاد به راه خود ادامه خواهیم داد. ذاتا این‌‌ همان مسئله‌ای است که شایسته تاریخ واقعی و روح حقیقی عید نوروز است. ولیکن، این مسئله برای کشورمان و برای ملتمان بهترین انتخاب است. در عین حال برای منطقه‌ای که پر از باورهای دینی است نیز تاثیر گذار بوده و مفید خواهد بود».

«واقعیت امپریالیسم – کاپیتالیسم در ۲۰۰ سال اخیر به خصوص در ۱۰۰ سال اخیر این گونه است: ملی گراهای درون دولت‌های ملی را بر علیه تمام اقلیت‌های قومی و هویتی و همچنین اقلیت‌های دینی تحریک کرده و آنان را به عنوان دشمن هم معرفی می‌کنند. یعنی با استفاده از سیاست «تجزیه کن – اداره کن» سعی کرده‌اند تا به موجودیت خود در این مناطق ادامه دهند و این سیاست را بی‌رحمانه به منطقه تحمیل کرده‌اند. کاملا واضح است که آخرین ثمره تلاش‌های بی‌رحمانه امپریالیسم در منطقه‌ای که به هیچ عنوان از آن دست برنداشته‌اند، تولید و طرح مقوله‌ای به نام «دولت اسلامی عراق و شام (داعش)» بوده است. گروهی که صفت وحشی‌گری را نیز رد کرده است. بدون توجه به زنان و کودکان، کرد‌ها، ترکمن‌ها، ایزدی‌ها، عرب‌ها، سریانی‌ها و تمام مردمان منطقه و اندیشه‌هایشان را وحشیانه قتل و عام کرده است».

«دیگر روز آن فرا رسیده است که به این تاریخ تلخ و رنج آور پایان داده و آینده‌ای با صلح و آزادی، برادری و دموکراسی را که بازتاب کننده واقعی گذشته دورمان است را بنا کنیم. بر اساس باور‌ها و اعتقادات بنده، باید از دولت‌های ملی گرای افراطی که در اثر ملیت گرایی افراطی، ویران کننده و مصرف کننده شده‌اند عبور کرده و دولتی با رعایت اصول سیاسی دموکراسی ایجاد کنیم. به نظر من در این شرایط مجبور به این کار هستیم. در همین راستا تمام کشورهای منطقه خاورمیانه را برای تشکیل دولتی با رعایت اصول سیاستهای دموکراتیک دعوت می‌کنم».

«همچنین به وسیله این نامه در این روز مهم از جوانان و زنان کردی که برای آزادی و دموکراسی تلاش می‌کنند و جزء اصلیترین عناصر یک جامعه هستند دعوت می‌کنم تا در دوران جدیدی که پیش رو داریم، در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی حضور فعال داشته باشند و در راه برابری و آزادی به مبارزات خود ادامه دهند. همچنین بدین وسیله به مرد کوبانی که مسئله‌شان هم برای کشور ما و هم برای تمام کشورهای بین المللی به یک معنی بسیار عمیق تبدیل شده، سلام عرض می‌کنم و پیروزیشان را تبریک می‌گویم. در همین چارچوب به «روح توسعه یافته عشمه» (مقبره جدید سلطان سلیمان که تحت کنترل نیروهای کرد قرار دارد) که باعث همکاری مشترک کرد‌ها و ترک‌ها شده است و در میان مردمانمان به عنوان سمبل جدید تاریخ تبدیل شده است را سلام می‌گویم».

«تمام بندهایی که در بالا ذکر کرده‌ام در یک جمله تلاشی برای به وجود آوردن دیدگاه جدید در خصوص تاریخ و جامعه ما بوده است. تمام این پاراگراف‌ها قدمی برای تاسیس یک دوران متفاوت و جدید است».

بار دیگر این نوروز را به تمام انسان‌های جهان تبریک گفته و آرزومندم مایه خیر و برکت برای آن‌ها باشد.
زنده باد نوروز
زنده باد برادری ملت‌ها
عبدالله اوجالان
زندان امرالی

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید