پاسخ برخی مقام‌های ایرانی به پیام نوروزی اوباما

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پیام نوروزی باراک اوباما به مقامات ایران که طی دو روز گذشته در رسانه‌های بین المللی بازتاب گسترده‌ای داشت، با واکنش‌های متفاوتی از سوی برخی مقامات ایران روبرو شده است.

آیت الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران روز جمعه ۲۰-۳-۲۰۱۵ در خطبه نماز با انتقاد شدید از ایالات متحده، اظهار داشت که اقدامات آمریکایی‌ها به گونه‌ای شده که فریاد مرگ بر آمریکا در هر نقطه‌ای بلند شده است.

کرمانی گفت: «آمریکایی‌ها تا کی می‌خواهند با ظلم موفق شوند. مردم بیدار شده‌اند و زیر بار زور و ظلم نمی‌روند و در مقابل متجاوز می‌ایستند.‌ای کاش در دنیا عده‌ای پیدا می‌شدند آمریکا را به محاکمه می‌کشاندند؛ آمریکا باید در دادگاه جهانی پاسخ دهد».

رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در پیام نوروزی خود به ایران گفت: «اگر رهبران ایران با توافقی منطقی موافقت نکنند ایران همچنان بر وضعیت کنونی باقی خواهد ماند و از بخش بزرگی از دنیا منزوی خواهد ماند».

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم ایران روز جمعه از آمریکا و پنج قدرت دیگر جهان خواست فشار در مذاکرات هسته‌ای را متوقف کنند.

ظریف در سخنانی که ظاهرا پاسخ به سخنان دیروز باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این اینکه رژیم ایران باید بین انزوا و دستیابی به فرصت‌های بیشتر یکی را انتخاب کند گفت: این طرف مقابل است که باید تصمیم خود را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ظریف در پیامی که در صفحه رسمی وی در تویی‌تر قرار گرفت، گفته است: «ایرانی‌ها تصمیم خود را گرفته‌اند و آن تصمیم چیزی نیست جز تعامل با حفظشان و منزلت. هم اکنون زمان آن فرارسیده است تا آمریکا و متحدانش بین اعمال فشار و توافق یکی را انتخاب کنند».


محمدرضا نقدی رئيس سازمان بسيج مستضعفين نیز روز گذشته خطاب به رئيس جمهور آمريكا گفت: ايرانی ها از ابتدای انقلاب آنقدر ايستادگی كردند كه تو امروز مجبوری برای ظاهرسازی سفره هفت سين پهن كنی و پيام نوروزی دهی؛ بدان، اين ملت آن قدر ايستادگی می كند كه مجبور شوی برای ظاهرسازی دعای كميل بخوانی.

همچنین «مرصادنیوز» یکی از سایت‌های نزدیک به سید علی خامنه‌ای در واکنش به پیام نوروزی اوباما نوشت: «پیام نوروزی اوباما مبتنی بر حیله و تهدید در راستای عملیات روانی علیه ملت ایران بود. این پیام در واقع تأیید مجددی بر تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حیله گرانه، مکارانه بودن رفتارهای آمریکا و سیاست‌های مبتنی بر تهدید آمریکا عیله ملت ایران بود».

اوباما در پیامی بمناسبت نوروز با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: گفتگوهای ما پیشرفت داشته، اما شکاف‌ها همچنان باقی است و هفته‌های پیش رو حیاتی خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که اگر رژیم تهران نتواند با توافقی منطقی موافقت کند، خود را در مسیر کنونی انزوا و تحریم نگاه خواهد داشت.

از سوی دیگر عباس عراقچی، مذاکره‌ کننده ارشد هسته‌ای ایران شامگاه پنجشنبه پس از دیدارهای متعدد روزهای گذشته با هیئت آمریکایی در لوزان سوئیس به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت: «هنوز هیچ چیزی توافق نشده، حتی مواردی که مورد توافق قرار گرفته است، مورد توافق نهایی نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید