مذاکرات لوزان خوش بینی ایران را به بدبینی مبدل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ایران و گروه ۵+۱ سومین روز مذاکرات هسته‌ای را در شهر لوزان سپری می‌کنند، یک دیپلمات فرانسوی عضو تیم مذاکره کننده روز پنجشنبه ۱۹-۳-۲۰۱۵ گفته است که بر خلاف ادعای دیپلمات‌های ایرانی مبنی بر پیشرفت ۹۰ درصدی در مذاکرات اتمی، ما هنوز برای رسیدن به توافق هسته‌ای راه بسیار طولانی درپیش داریم و کارهایی زیادی در این زمینه باید انجام گیرد.

در همین حال جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز به مذاکرات دو جانبه خود ادامه می‌دهند، اما به نظر می‌رسد این بار خوش بینی طرف ایرانی در باره نتایج مذاکره مانند دفعات پیش نبوده و موضع دیپلمات‌های ایرانی محافظه کارانه و با احتیاط بوده است.

از سوی دیگر آمریکایی‌ها نیز در باره نتایج این مذاکرات سه روزه هیچ گونه اظهار نظری نکرده‌اند.

در حالی که به روزهای پایانی ماه مارس، ضرب‌الأجل تعیین شده برای دستیابی به تفاهم سیاسی میان ایران و گروه ۱+۵ نزدیک می‌شویم، مقامات غربی اعلام می‌کنند که هنوز مشخص نیست در روزهای آتی به این تفاهم دست یابند.

زمان بندی برای مرحله پایان تحریم‌های بین المللی علیه ایران، درصد غنی سازی، تعداد سانترفیوژ‌ها و چگونگی اطمینان حاصل کردن از صلح آمیز بودن فعالیت غنی سازی ایران، محور اصلی اختلاف‌ها در این مذاکرات است.

ایران تلاش می‌کند که اولویت را به پایان دادن به تحریم‌های شورای امنیت بدهد، که شش سال پیش صادر شده است، کشورهای غربی اما اولویت به منع ایران از تولید سوخت کافی هسته‌ای مرود نیاز ساخت بمب هسته‌ای داده اند.

رومان نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در گفت‌و‌گو با گزارشگر العربیه در فرانسه گفت: «فرانسه امیدوار است که توافق هسته‌ای با ایران صورت بگیرد، اما در عین حال به اطمینان نسبت به شفافیت از سوی ایران نیاز داریم، همه با توافق هسته‌ای موافقند اما توپ در زمین ایران است و تهران باید اعتماد جامعه بین المللی به صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را به دست آورد تا از رقابت هسته‌ای در منطقه جلوگیری شود».

در حالی که فرانسوی‌ها مانند بسیاری از غربی‌ها معتقدند که ایران می‌خواهد همه امتیاز‌ها را از غرب بگیرد بدون اینکه امتیازی بدهد، ایران در مقابل غربی‌ها را متهم می‌کند که به وعده‌های خود پایبند نیستند چون به اعتقاد ایرانی‌ها «تهران به همه مفاد توافق ژنو پایبند بوده است لذا اکنون کشورهای غربی باید در مقابل تعهدات خود تحریم‌ها را لغو کنند و به حق ایران در غنی سازی احترام بگذارند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا در لوزان سوئیس، یک مقام ارشد آمریکایی، گفته است: «هنوز مشخص نیست که بتوانیم تا پایان ماه مارس به چارچوب سیاسی میان ایران و ۶ کشور جهان دست یابیم. ما در این‌باره تلاش می‌کنیم، اما هنوز مشخص نیست که قادر به دستیابی آن باشیم یا نه».

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «ایران باید تصمیمات سخت و مهمی در جهت برطرف کردن نگرانی‌های مهمی که درباره برنامه هسته‌ای‌اش باقی مانده است اتخاذ کند ».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید