خودسوزی جوان خرمشهری و اعتراض مردم به واکنش مقامات شهری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روز دوشنبه ١۶/٣/٢٠١۵ نیروهای امنیتی با إیجاد جو امنیتی در شهر خرمشهر ایران، مانع تجمع مردم در مقابل شهرداری شدند. این نیرو‌ها با إیجاد فشار بر خانواده عساکره از آن‌ها خواستند با هر رسانه یا سازمان حقوق بشری مصاحبه نکنند.

این در حالی بود که بیش از صد تن از فعالان عرب برای همبستگی با خانواده یونس عساکره و اعتراض نسبت به اقدام مقامات شهری در مقابل شهرداری خرمشهر تجمع کردند. اما نیروهای انتظامی ۵٠٠ نیرو را در نقاط حساس شهر و اطراف شهرداری و فرمانداری مستقر کرده بود.

قابل ذکر است که اداره اطلاعات خرمشهر شیخ قبیلة عساکره و خانواده یونس را نسبت به هر گونه رخ داد تهدید کردند. فشار رسانه‌ای باعث شد که بعضی از مسؤلین شهر با خانواده یونس عساکره تماس بگیرند.

به گفته کریم دحیمی، فعال حقوق بشر اهوازی، «یونس عساکره ٣۴ ساله، متأهل و دارای دو فرزند و ساکن محمره (خرمشهر) است».

دحیمی افزود: «عساکره دارای یک دکه میوه فروشی بود و این دکه تنها منبع رزق اوست. یونس در یک منزل أجاره زندگی می‌کند و اخیراً قرارداد أجاره وی تمام و صاحب خانه از او خواسته که منزل را تخلیه نماید.»

«یونس عساکره هنگام مراجعه به محل کار خود، با تخریب دکه‌اش توسط ماموران نیروی انتظامی و شهرداری روبرو می‌شود. او با مشاهده این صحنه و فشارهای معیشتی یک گالن بنزین را با خود می‌برد و در مقابل ساختمان شهرداری روز شنبه ۱۴ مارس دست به خودسوزی می‌زند. او هم اکنون در بیمارستان طالقانی با شدت ٩٠٪ سوختگی در بخش مراقبتهای ویژه بستری است.»

با ‌‌نهایت تاسف و تالم از وقوع حادثه مورخ ۹۳/۱۲/۲۲ در شهرداری خرمشهر، با آرزوی سلامتی و ابراز همدردی عمیق با شهروند گرامی و خانواده محترم وی به اطلاع عموم مردم فهیم و شریف خرمشهر می‌رسانیم انتظار می‌رود شهروندان محترم در صورت هرگونه اعتراض به عملکرد شهرداری موارد را به مقام مافوق اطلاع دهند تا ازبروز چنین حوادث ناگواری پیشگیری شود.

در مقابل متاسفانه عده‌ای از افراد سودجو با تحجر و افراط سعی در تشویش اذهان عمومی دارند لذا از مردم شریف خرمشهر متواضعانه تقاضا داریم با حفظ آرامش صبر را پیشه خود قرارداده و شهرداری خرمشهر و کل مجموعه پرسنل اداری و خدماتی خود را در راستای خدمات مطلوب و بهینه به شهروندان خوب و دوست داشتنی خرمشهر همراهی و ‌‌نهایت سعی و تلاش خود را برای جلب رضایت شما شهروندان محبوب بعمل خواهیم آورد.

«بسم الله الرحمن الرحیم

تحجر و افراط و تندروی برای ما مردم مظلوم خرمشهر، و وقاحت هر چه تمام‌تر برای شما غاصبین حق مردم که اکنون بجای استعفا و برکناری خود با وقاحت هر چه تمام‌تر بیانیه صادر می‌کنید و نمک بر زخم مردم خرمشهر می‌گذارید! از کدام مقام مافوق صحبت می‌کنید!؟ نکند‌‌ همان مقام مافوقی را می‌گویید که راس مشکلات در شهر است و شخص شهردار می‌باشد!؟»

«مردم خرمشهر صدای خود را هیچ‌گاه به شما بی‌لیاقتان نمی‌رسانند و منتظر هستند که بازرسین وزارت کشور و سایر ارگان‌های مربوطه به خرمشهر بیایند تا آن‌ها حق اجحاف شدهٔ این مردم را برگردانند! تهمت تشویش اذهان عمومی چقدر زیبا و خنده دار است! شما به افکار مردم هم احترام نمی‌گذارید! شما با این پیامتان ثابت کردید که انگار افکار عمومی دیگری در شهر دارید و این مردم را بحساب نمی‌آورید!

پیام نهایی شهروندان خرمشهری به شما افراد ابن الوقت این است که هر چه سریع‌تر جایگاه‌هایی که برای خدمت به مردم در شهرداری اشغال کرده‌اید را تخلیه کنید و بیش از این خشم و عصبانیت این مردم نجیب را بیشتر از این نکنید! که اگر چنین نشود عواقب خطیر و غیر قابل پیش بینی برای شما در کمین است.»

«وسلام علی من اتبع الهدى»
«شهروندان خرمشهری»

دحیمی در ادامه افزود: «شدت سوختگی یونس به حدود نودودو درصد رسیده است. خون ریزی داخلی قلب و ریه‌ها مشاهده شده اما به دلیل سوختن رگ‌ها و حتی عصب‌های یونس، امکان گرفتن خون برای آزمایش نیست.»

او افزود: «سال گذشته نیز در ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ مهدی مجدم در اعترض به بیکاری در مقابل ساختمان استانداری اهواز اقدام به خود سوزی کرد».

بر طبق آمار دولتی، بیکاری در شهر خرمشهر حدود ۳۰ درصد است و این شهر جزء ۲۰ شهر با بالا‌ترین درصد بیکاری در ایران است. از دلایل بیکاری بالا در خرمشهر باید به عواملی مانند استخدام غیر بومیان در کارخانه‌ها، اداره بندر محمره و دیگر نهادهای دولتی و خصوصی اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید