بازداشت یک فعال عرب اهوازی اهل سنت در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشری ایران روز چهارشنبه ۱۱-۳-۲۰۱۵ از بازداشت یک فعال مذهبی سنی مذهب و از عرب‌های اهواز خبر دادند.

به گزارش فعالان حقوق بشر، نیروهای امنیتی روز سه شنبه ١٠/٣/٢٠١۵ یک فعال عرب از اهالی روستای «حجیه» از توابع شهر سوسنگرد (خفاجیه) را بدلیل فعالیت مذهبی دستگیر کردند.

به گفته منابع محلی، منزل «سعید سویدی» روز سه شنبه ساعت یک ظهر توسط نیروهای اطلاعات در روستای «حجیه» محاصره و بعد از بازداشت او را به مکان نامعلومی منتقل نمودند.

بر پاپیه این گزارش، بازداشت سعید سویدی همراه با ایجاد رعب و وحشت در میان افراد خانواده و همسایگان وی صورت گرفته است.

گفته می‌شود نیروهای امنیتی جمهموری اسلامی بدون ابلاغ اولیه یا داشتن حکم رسمی اقدام به بازداشت وی کردند.

سعید سویدی ۳۵ ساله، متأهل و دارای دو فرزند و از مبلغین مذهب اهل سنت در منطقه می‌باشد.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر در تماس با العربیه فارسی ضمن تایید این خبر گفت: «این اولین فعال مذهبی عرب نیست که در مناطق عرب نشین اقلیم اهواز تنها به دلیل سنی بودن بازداشت می‌شود، بلکه ده‌ها تن پیش از او نیز تاکنون به این دلیل بازداشت و شکنجه شده‌اند».

این فعال حقوق بشر همچنین با اشاره به اعدام ۶ جوان از کردهای سنی که هفته گذشته در ایران انجام گرفت، اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران برخلاف شعارهای اسلامی که سر می‌دهد اما عملا هم در داخل و هم در منطقه به روشی فرقه گرایانه برخورد می‌کند و سنی‌ها را مورد ظلم وستم مضاعف قرار می‌دهد».

دحیمی افزود: «در نظام جمهوری اسلامی ایران طبق قانون اساسی سنی‌ها نمی‌توانند رئیس جمهور شوند آن‌ها در واقع رای می‌دهند اما هیچ زمانی پیش نمی‌آید که کسی به آن‌ها رای دهد و این نوعی آپارتاید مذهبی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید