سرتیپ اشتری به ریاست نیروی انتظامی ایران برگزیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دستور آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلانی ایران، سردار احمدی مقدم از فرماندهی ناجا برکنار و سردار اشتری به جای وی فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران شد.

آیت الله خامنه‌ای در حکم انتصاب سردار اشتری به عنوان فرمانده کل پلیس ایران نوشت: «نظر به تعهد و شایستگی و حسن سوابق خدمتی و بنا به پیشنهاد وزیر محترم کشور و جانشین فرمانده کل قوا در امور نیروی انتظامی، شما را به سمت فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم».

سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری پیش از این جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور را برعهده داشته است. اما جزییات بیشتری از سابقه پیشین سردار اشتری در این خبر انتشار نیافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران: "آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده کل قوای جمهوری اسلامی ایران در حکمی سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری را به سمت فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منصوب و از تلاش‌های بی‌دریغ و مؤثر سردار سرتیپ احمدی‌مقدم در دوره تصدی فرماندهی این نیرو تشکر و قدردانی کرد".

پیش از اعلام این انتصاب یک سایت خبری در ایران نوشته بود اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) از کار برکنار شده است و از حسین اشتری به عنوان فرمانده جدید نیروی انتظامی نام برده بود. اشتری هفتمین رئیس پلیس ایران است.

احمدی‌مقدم ششمین رئیس پلیس ایران است که بار نخست سال ۱۳۸۴ برای پنج سال، و بار دوم از سال ۱۳۹۱ برای دو سال و بار سوم از خرداد ۱۳۹۳ برای یک سال به عنوان فرمانده نیروی انتظامی ایران منصوب شد.

خبر برکناری احمدی‌مقدم سه روز پس از عذرخواهی او به دلیل حوادث بازداشتگاه کهریزک منتشر شده است. او یکی از منتقدان حمله تندرو‌ها به کنسرت‌های مجوزدار در ایران نیز بوده است.

فرمانده ناجا گفته بود که حادثه کهریزک باعث بیداری پلیس شده است و ما در برابر این حادثه زبانی جز عذرخواهی نداریم.

در بازداشتگاه کهریزک که در اختیار پلیس بود، دست‌کم سه نفر از معترضان به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ایران، به‌ نام‌های امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی کشته شدند.

اسماعیل احمدی مقدم که در سال‌های نخستین انقلاب ۵۷ به عضویت سپاه پاسداران درآمده بود، پیش از فرماندهی ناجا پست‌هایی همچون ریاست دانشگاه علوم انتظامی و معاونت هماهنگ‌کننده نیروی انتظامی را بر عهده داشت. آخرین پست او پیش از فرماندهی ناجا، معاونت فرماندهی نیروی مقاومت بسیج و ریاست منطقه مقاومت بسیج تهران بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید