سازمان ملل: ۵۱۹ شهروند ایرانى ناپدید شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پروفسور اریل دولیتسکی رئیس کمیته پیگیری ناپدید شدگان سیاسی، وابسته به شورای حقوق بشر سازمان ملل، در اجلاس این کمیته که امسال در شهر بوئنس آیرس کشور آرژانتین، که از ۲ مارس شروع و تا ۶ مارس ۲۰۱۵ ادامه خواهد داشت، از ناپدید شدن ۵۱۹ شهروند ایرانى خبر داد.

بنا به گزارش «سازمان حقوق بشر اهواز» آقای دولیتسکى با اشاره به اینکه کمیته پیگیری ناپدید شدگان سازمان ملل در حال حاضر ۵۱۹ مورد از ناپدید شدگان اجبارى در ایران را شناسایى کرده که از بین مجموع ۴۳۰۰۰ مورد مفقود شدگان سیاسی در سطح جهان مى باشند.

دکتر کریم عبدیان بنى سعید مدیر اجرایى سازمان حقوق بشر اهواز در این اجلاس گزارشى از وضعیت اسفناک حقوق بشر در ایران وعلى الخصوص در منطقه اهواز و سایر مناطق قومی ایران ارائه داد و به طور مفصل در مورد وضعیت ناپدید شدگان و زندانیان سیاسى صحبت کرد.

بنا بر این گزارش آقاى دولیتسکى در این دیدار از آقای عبدیان و سازمان حقوق بشر اهواز جهت همکارى و گزارش دهى از مفقودین سیاسى عرب اهوازی و دیگر مفقود شدگان وزندانیان سیاسى از اقلیتهای ملی و اتنیکی و مذهبی و زبانی در ایران، با این کمیته پیگیری ناپدید شدگان دعوت به عمل آورده و خواستار ارائه گزارشهایى مفصل از مفقود شدگان سیاسى در دوره هاى بعدى این اجلاس شده است.

اجلاس امسال کمیته پیگیرى ناپدید شدگان اجبارى در کاخ ایک ازما، یادگار و آرشیو ملی آرژانتین به یادمان مفقود شدگان ۱۰ سال حکومت دیکتاتوری نظامی این کشور در مرکز شهر بونس أیرس تشکیل شد.

کمیته پی گیری ناپدید شدگان اجبارى مجموعه اى از کار‌شناسان و گزارشگران ویژه سازمان ملل هستند که شرایط و وضعیت ناپدیدشدگان در کشورهای عضو سازمان ملل و امضا کننده کنوانسیون هاى حقوق بشر را با مشارکت و همکارى خانواده هاى ناپدیدشدگان، واز طریق مکاتبات رسمى و غیر علنى سازمان ملل با کشورهاى مختلف دنبال می‌کنند.

بنا به بند ۳۱ این کنوانسیون، کشورهای عضو موظفند با این کمیته همکارى کنند و به گزارشات آن جواب دهند. این کمیته جواب مکاتبات کشور‌ها را با خانواده و یا نمایندکان آن‌ها نشان می‌دهد. این کمیته هر سال دو بار تشکیل جلسه می‌دهد و خانواده‌های ناپدیدشدگان می‌توانند شکایات خود را ارسال کنند و تقاضای پیگیری مسایل فرزندان مفقود خود را بدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید