اوباما: ایران باید ۱۰ سال فعالیت اتمی اش را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲ مارس گفت که ایران باید حداقل برای ۱۰ سال برنامه اتمیش را، بگونه‌ای قابل سنجش، متوقف کند. او گفت که هنوز راه درازی برای رسیدن به یک توافق اتمی نهایی وجود دارد.

اوباما که با خبرنگار رویترز در کاخ سفید گفتگو می‌کرد، افزود که سخنرانی روز سه شنبه بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، حاشیه‌ای است که نمی‌تواند «صدمه‌ای دائمی» به پیوندهای بین آمریکا و اسراییل بزند.

او گفت که بین دولت آمریکا و دولت اسراییل بر سر راههای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاحهای اتمی اختلاف نظر وجود دارد.

او افزود: «اگر ایران حاضر به پذیرش حفظ برنامه اتمیش در حد کنونی حداقل برای دهسال، و کاستن از بعضی از ابعاد کنونی آن باشد، اگر ما به چنین توافقی برسیم، و راهی برای تایید آن پیدا کنیم، در آن صورت هیچ راه دیگری برای اطمینان از عدم دستیابی آن‌ها به سلاح اتمی وجود نخواهد داشت.»

اوباما گفت که هدف آمریکا اطمینان از این موضوع است که «حداقل یک فاصله زمانی یکساله بین پی بردن ما به خواست آن‌ها برای دستیابی به سلاح اتمی، و اقدام عملی آن‌ها برای چنین کاری وجود داشته باشد.»

اسراییل از آن بیم دارد که دیپلماسی اتمی آمریکا با ایران، که قرار است تا پایان ماه جاری، به یک چارچوب توافقی برسد، به ایران اجازه دهد تا فعالیت‌ها برای ساخت بمب اتمی را دنبال کند. ایران تلاش برای ساخت بمب اتمی را تکذیب می‌کند.

نتانیاهو در سخنانش می‌گوید که مذاکره کنندگان غربی به فعالیتهای اتمی ایران رضایت داده‌اند. او می‌گوید که ایران اتمی تهدیدی برای امنیت دولت اسراییل است.

اوباما سخنرانی نتانیاهو در کنگره را مشکل عمده‌ای در روابط بلند مدت دو کشور ندانست، و گفت که اختلاف او با بنیامین نتانیاهو شخصی نیست، و حاضر است در صورت پیروزی او در انتخابات ۱۷ مارس اسراییل، باردیگر با او ملاقات کند.

او گفت که نتانیاهو پیش از این نیز با توافق موقت ایران با قدرتهای غربی در سال ۲۰۱۳ نیز مخالفت کرده بود، که بعدا معلوم شد اشتباه می‌کند.

نتانیاهو در سخنرانی روز دوشنبه خود در «انجمن روابط عمومی آمریکا و اسراییل» (آیپک) هشدار داد که توافق اتمی با ایران موجودیت اسراییل را به خطر می‌اندازد، و باردیگر تاکید کرد که روابط دو کشور آمریکا و اسراییل «بیش از پیش مستحکم» است.

در مورد امکان دسترسی به توافق اتمی با ایران تا پایان موعد ۳۰ ژوئن، باراک اوباما گفت که این موضوع بستگی به موافقت ایران با بازرسی‌های گسترده اتمی و پذیرش غنی سازی با درجه کم دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید