اوباما دخالت سنا در توافق اتمی با ایران را وتو می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز شنبه ۲۸ فوریه اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، طرح تازه ارائه شده به سنا که به این نهاد اجازه می‌دهد در هرگونه توافق‌ احتمالی هسته‌ای با ایران اعمال نظر کند، وتو خواهد کرد.

به گزارش رویترز، برنادت می‌هان، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به نقل از باراک اوباما گفت که الان زمان مناسبی برای تصویب لایحه‌ای علیه ایران در کنگره نیست.

در مقابل یکی از سناتورهای برجسته از این تهدید کاخ سفید انتقاد کرده و گفته است که اوباما فکر می کند که این فقط اوست که منتخب مردم آمریکاست. اشاره ای است به اینکه نمایندگان کنگره برای خود حق دخالت در تمام امور این کشور را محفوط می دارند.

ایالات متحده و دیگر قدرت‌های بزرگ در تلاش هستند تا با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور به توافقی دست یابند که ایران نتواند به بمب هسته‌ای دست پیدا کند. در مقابل آن‌ها سعی دارند بخشی از تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش دهند.

سخنگوی امنیتی کاخ سفید اضافه کرده است: "ایالات متحده آمریکا باید به هیئت مذاکر‌کنندگان ما بهترین فرصت ممکن برای موفقیت را بدهد، نه اینکه تلاش‌های آن‌ها را دچار پیچیدگی کند."

براساس طرح ارائه شده به سنای آمریکا در روز جمعه ۲۷ فوریه هر گونه توافقی بر سر برنامه هسته‌ای ایران می‌بایست به تایید کنگره آمریکا برسد.

طرح «بازبینی توافق هسته‌ای با ایران» از دولت باراک اوباما می‌خواهد که در صورت دستیابی به هر توافق با ایران، متن این توافق‌نامه را ظرف پنج روز در اختیار کنگره قرار دهد.

گزارش‌ها حاکی است که این طرح همچنین رئیس جمهوری آمریکا را از تعلیق و الغای تحریم‌های کنگره آمریکا علیه ایران تا ۶۰ روز پس از توافق نهایی با تهران منع می‌کند.

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا که از حامیان این طرح است، روز جمعه بار دیگر بر لزوم تصویب آن تاکید کرد و اظهار داشت: «این مسئله حائز اهمیت است که ما باید کاری کنیم تا کلیت تحریم‌های کنگره (علیه ایران) حفظ شود.»

کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در ماه ژانویه گذشته نیز طرح تحریم‌های جدید علیه ایران را تصویب کرد، اما قانون‌گذاران آمریکا با توجه به مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که هم‌اکنون در جریان است موافقت کرده‌اند که این طرح تا ۲۴ ماه مارس به سنا ارائه نشود.

در حال حاضر نیز مشخص نیست طرحی که روز جمعه ارائه شد چه زمانی در کمیته به رای‌گیری گذاشته می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید