اعتراض سراسری هزاران معلم در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

روز یکشنبه 1 مارس، به دلیل حضور معلمان در تجمعات سراسری، برخی از مدارس در شهرهای محل تجمع به حالت نیمه تعطیل درآمدند و مدیران مدارس و کادر اداری وظیفه اداره مدرسه را به عهده گرفتند.


تجمع اعتراضی معلمان ایران به وضعیت معیشتی خود در نقاط مختلف این کشور ظهر امروز در حالی خاتمه یافت که تجمع معلمان در تهران از ساعت ۱۴ به طور رسمی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری کارگران ایران، ایلنا، روز یکشنبه حدود دو هزار معلم در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. تجمع معلمان در تهران در ساعت ۱۵ و ۴۰ دقیقه با همخوانی قطعنامه پایانی خاتمه یافت.

تجمع صنفی معلمان امروز همچنین در بسیاری از مراکز استان‌ها و بعضی شهر‌ها به صورت هماهنگ برگزار شد. ایلنا صبح امروز تصاویری از تجمع معلمان در استان‌های خراسان رضوی، لرستان، هرمزگان، کردستان، خوزستان، فارس و قزوین منتشر کرده بود.

اعتراض صنفی امروز معلمان از سوی آنان «تجمع سکوت» نام گرفته و رسانه های ایران از شعار دادن گزارشی نداده‌اند.

اما گزارشاتی از برخی اعتراضات به «تجمع سکوت» منتشر شده است.

در پارچه نوشته‌های معلمان معترض شعارهایی مانند «همه جامعه به معلمان مدیون‌اند»، «سکوتم از رضایت نیست»، «ما از فرق می‌نالیم، نه از فقر»، «معلم فرهنگ ساز جامعه را دریابید»، «معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است»، «بر روی تخته‌های خود بنویسید یک با یک برابر نیست»، «معلمان خواستار تاثیرگذاری تشکل‌های صنفی بر تصمیمات آموزش و پرورش هستند» و... به چشم می‌خورد.

به گزارش ایلنا همچنین حضور مشهود ماموران امنیتی در این تجمعات چشمگیر بود اما گزارشی از وقوع درگیری یا بازداشت معترضین در دست نیست.

در این تجمعات حضور معلمان بازنشسته نیز نمایان بود که در حمایت از معلمان شاغل به جمع اعتراضی آنان پیوسته بودند. اما در پایان تجمع معلمان در تهران، یکی از بازنشستگان به کم بودن مستمری فرهنگیان اعتراض کرد.

در خاتمه گردهمایی اعتراضی معلمان در تهران شعارهایی در حمایت از معلمان زندانی سر داده شد.

کنشگران صنفی جامعه معلمان در قزوین گفته‌اند که حدود ۴۰۰ معلم در تجمع اعتراضی مقابل اداره آموزش و پرورش این استان حضور یافتند. در قزوین علاوه بر معلمان تعدادی از فرهنگیان بازنشسته و دانش‌آموزان مدارس نیز به جمع معلمانشان پیوسته بودند.

به گفته منابع خبری در شهر مریوان صبح امروز نزدیک به ۱۳۰۰ نفر از جامعه ۲۵۰۰ نفری معلمان مدارس این شهر در اعتراض به تبعیضی که از نظر آن‌ها در نحوه افزایش دستمزد سال ۹۴ وجود دارد در محوطه اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع سکوت برپا کردند.

براساس اطلاعاتی که معلمان معترض در اختیار خبرگزاری ایلنا گذاشته‌اند، این اجتماع اعتراضی که حوالی میدان جهاد مریوان برپا شده بود باعث تعطیلی زودهنگام بیشتر مدارس نوبت صبح شد اما در فعالیت مدارس نوبت بعد از ظهر هیچ تاثیری نگذاشته است.

به گفته معلمانی که خود در این گردهمایی صنفی حضور داشتند؛ این اجتماع صنفی از حوالی ساعت ۹ صبح که زنگ اول مدارس نوبت صبح مریوان خاتمه یافت؛ آغاز شد و تا تا نزدیکی‌های ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ادامه یافت.

افراد حاضر در این اقدام اعتراضی تاکید دارند: پس از آنکه معلمان معترض طبق فراخوان کانون صنفی معلمان در مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند، برخی از معلمان به نمایندگی از سایرین از طریق بلندگویی که در داخل محوطه آموزش و پروش مریوان نصب شده بود ایراد سخنرانی کردند که سخنان آنان با تشویق شنوندگان مواجه شد.

در خاتمه این گردهمایی صنفی بیانیه کوتا‌هی نیز خوانده شد که در آن مطالباتی همچون آزادی معلمان زندانی، لغو احکام قضایی صادر شده علیه فعالان صنفی، توقف خصوصی سازی مدارس، محفوظ ماندن فرصت استفاده از تحصیل رایگان به عنوان یک حق شهروندی، اجرای عاری از تبعیض بند ۵ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری، انتخاب مشاوران وزیر آموزش و پروش از میان معلمان مقاطع سه گانه، تصویب و اجرای طرح رتبه بندی معلمان، صیانت حقوقی و قضایی از شخصیت معلم، اجرای بیمه‌های درمانی برای فرهنگیان، نظارت فرهنگیان بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان، اجرای بازنشستگی پیش از موعد برای معلمان، رفع قوانین تبعیض آمیزی که علیه معلمان زن و مرد جود دارد به عنوان خواسته صنفی آنان طرح شده است.

گردهمایی اعتراضی حدود دو هزار معلم تهرانی که ساعتی پیش در مقابل ساختمان مجلس برپا شده بود، در ساعت ۱۵ و ۴۰ دقیقه به وقت محلی پس از خواندن قطعنامه پایانی خاتمه یافت.

در قطع نامه پایانی این گردهمایی صنفی آمده است: «ما معلمان امروز در مقابل خانه ملت گرد آمدیم تا قوی‌ترین هشدار‌ها را پیرامون مسائل حادی که آموزش و پرورش کشور را زمینگیر کرده است اعلام نماییم. باشد که نمایندگان مجلس فارغ از جناح بندی‌های سیاسی پیش از آنکه بیش از این دیر شود راهی را که دولت یازدهم درجهت بهسازی اوضاع کشور نسبت به دولت قبل در پیش گرفته طی کنند و همراه با دولت مانع از ادامه روند نادرست کنونی در آموزش و پرورش گردند». اما توضیحی در باره آنچه که «ادامه روند نادرست» خواندند داده نشده است.

در ادامه این قطعنامه آمده است: «معلمان خواهان محو تمرکز گرایی شدید حاکم بر آموزش و پرورش و دخالت دادن موثر و سازمان یافته بدنه آموزشی کشور در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌ها هستند؛ افزایش ۲۲ درصدی بودجه آموزش و پرورش در لایحه بودجه ۹۴ کسری بودجه ۵ هزار میلیاردی این وزارت خانه را برطرف نمی‌کند؛ معلمان می‌گویند در صورت تصویب این میزان افزایش سال آینده اوضاع مالی این وزارتخانه به مراتب بد‌تر از سال جاری خواهد بود و آن‌ها با حقوق پایین‌تر از خط فقر بازهم برای حق التدریس اندک خود باید ماه‌ها منتظر بمانند تا این دستمزد ناچیز را به صورت قطره چکانی دریافت کنند».

همچنین در بخشهایی از این قطعنامه آمده است: «اضافه شدن ردیفهایی مانند حق مسکن، ایاب و ذهاب، هزینه غذا و غیره در حکمهای حقوقی معلمان مانند احکام سایر کارکنان دولت امری ضروری و حقی طبیعی است نا‌کارآمدی شدید انواع بیمه معلمان به ویژه بیمه تکمیلی از دیگر دغدغه‌های اصلی جامعه فرهنگیان کشور است».

موضوع افزایش ۳۰ درصدی دستمزد و فوق‌العاده شغل معلمان و تاکید بر جدا بودن آن از تاثیرات تورمی بر رشد دستمزد‌ها نیز از دیگر خواسته‌های صنفی بود که در بیانیه معلمان تهرانی به آن اشاره شده بود.

در پایان این قطعنامه با اشاره به بازداشت یا زندانی بودن تعدادی از معلمان و فرهنگیان این کشور توسط نهادهای امنیتی، از مسئولین خواسته شده نسبت به آزادی هر چه سریع‌تر آن‌ها اقدامات لازم صورت گیرد.

در همین بیانیه همچنین با اشاره به نام دو نفر از معلمانی که دست کم ۵ سال گذشته را بدون مرخصی در زندان به سربرده‌اند؛ آمده است: «معلمان خواستار آزادی بی‌قید وشرط این افراد و لغو کلیه احکامی که توسط هیات‌های تخلفات اداری برای فعالان صنفی فرهنگی صادره شده است هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید