.
.
.

پس از سه ساعت مذاکره ظریف و کری: اختلافات همچنان پابرجا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مذاکرات هسته‌ای میان محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا، پس از سه ساعت گفت‌وگو در ژنو پایان یافت. این در حالی است که عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد تیم ایران می‌گوید که اختلاف‌ها همچنان پا برجا است.

پس از دور تازه گفت‌وگو‌ها میان ظریف و کری، عراقچی به تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران گفت که مذاکرات ژنو هنوز بر سر «مسائل کلیدی» به نتیجه نرسیده است.

عراقچی ادامه داد: «شکاف همچنان وجود دارد، اختلافات وجود دارند، همه طرف‌ها با جدیت و قاطعیت مذاکره می‌کنند اما هنوز راه‌حل‌هایی برای مسائل اصلی پیدا نکرده‌ایم».

مذاکره کننده ارشد ایران افزود: «در بسیاری از زمینه‌ها، مذاکرات وارد جزئیات شده است، در برخی موارد، راه‌حل‌هایی نیز پیدا شده و زمان برای گفت‌وگوهای سیاسی فرا رسیده است. به این علت تماس‌ها در بالا‌ترین سطح بین دو طرف لازم است».

روز دوشنبه ۲۳ فوریه در مذاکرات میان ظریف و کری، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز حضور داشتند.
جان کری قرار است پس از انجام این مذاکرات ژنو را ترک کند تا روز سه‌شنبه در نشستی در کنگره آمریکا حضور یابد.

دور جدید مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا از روز جمعه آغاز شد. ابتدا معاونان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر جلسه داشتند و سر انجام روز یکشنبه با حضور ظریف و کری، سطح مذاکرات ارتقا یافت.

ایران و گروه ۱+۵ برای دسترسی به توافق جامع هسته‌ای در حال مذاکره هستند. این مذاکرات به منظور دستیابی به توافقی صورت می‌گیرد که برپایه آن ایران صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را اثبات کند و در مقابل تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور رفع شود.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی متهم می‌کند، تحریم‌های شدیدی علیه این کشور اعمال کرده است. ایران بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اصرار دارد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.