.
.
.

برادر حسن روحانی به جمع مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران در ژنو پیوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین فریدون دستیار ویژه و برادر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به جمع مذاکره کنندگان هسته‌ای این کشور در ژنو پیوست.

قرار است یکشنبه ۲۲ فوریه (فردا) دور تازه‌ای از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ آغاز شود.


به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) محمد علی حسینی مدیرکل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه این کشور، علت حضور فریدون در ژنو را «انجام مشورت‌ها و هماهنگ‌های لازم در طول مذاکرات فعلی» عنوان کرد.

ژنو اکنون محور رایزنی‌های ایران و آمریکا در زمینه مسائل باقی مانده هسته‌ای است. علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، بهروز کمالوندی معاون وی در کنار عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیرامور خارجه این کشور از ایران و نیز وندی شرمن فرد شماره ۳ وزارت خارجه آمریکا و ارنست مونیز وزیر انرژی این کشور هم اکنون در ژنو حضور دارند.

قرار است یکشنبه محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا نیز به آن‌ها بپیوندند و مذاکرات در سطح وزیران و با هیات‌های کامل دو کشور به همراه هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه یابد.

جمعه معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و اشمید پنج ساعت و کار‌شناسان دو کشور نیز دو ساعت و نیم جلسه داشتند.

احتمال دارد معاونان سایر وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ هم در روزهای آتی به این مذاکرات بپیوندند.

ایران و گروه ۱+۵ برای دسترسی به توافق جامع هسته‌ای در حال مذاکره هستند. این مذاکرات به منظور دستیابی به توافقی صورت می‌گیرد که برپایه آن ایران صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را اثبات کند و در مقابل تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور رفع شود.

غرب که ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای اتمی متهم می‌کند، تحریم‌های شدیدی علیه این کشور اعمال کرده است. ایران بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اصرار دارد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.