.
.
.

عبدالهیان: گامهایی برای رایزنی با پادشاهی سعودی برداشته‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین امیر عبدالهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران، روز سه شنبه ۱۷ فوریه گفت که ایران گامهایی برای شروع رایزنی‌ها با پادشاهی سعودی به عنوان یک کشور مهم برداشته است.

عبدالهیان که با خبرنگاران در تهران گفتگو می‌کرد در باره روند مناسبات دو کشور گفت: «نسبت به استمرار این گفت‌و‌گو‌ها و آینده رایزنی‌های دو کشور خوشبین هستیم و معتقدیم تهران و ریاض از ظرفیت‌های لازم برای مقابله با تهدیدات تروریستی برخوردارند.»

روابط دو کشور سعودی و ایران در ماههای اخیر رو به سردی گذاشته است. پادشاهی سعودی ایران را به مداخله در امور داخلی کشورهای عربی و دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای متهم می‌کند، و از این کشور بار‌ها خواسته است که به این سیاستهای مداخله جویانه پایان دهد.

عبدالهیان با بیان تروریسم به عنوان «مهم‌ترین مشکل خاورمیانه» از امکان همکاریهای دو کشور در مبارزه با این مشکل سخن گفت و در ادامه افزود: «فرصت‌های سیاسی و دیپلماسی برای همکاری‌های همه جانبه منطقه‌ای با هدف مشترک مبارزه با تروریسم وجود دارد.»

با این همه عبدالهیان سیاست ایران در قبال بحران سوریه را «هوشمند» خواند، و این در حالی است که به باور بسیاری از کشورهای جهان، کمکهای نظامی و مالی ایران به رژیم بشار اسد در سوریه مانع از حل مسالمت آمیز این بحران شده و به خشونت‌ها در این کشور دامن زده است.