.
.
.

رکورد شکنی شمار کسانی که گذرنامه آمریکا را کنار گذاشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شمار کسانی که سال گذشته گذرنامه‌های آمریکایی را کنار گذاشتند، رکورد شکست به گونه‌ای که شمار آن‌ها ۱۸ برابر کسانی شد که سال ۲۰۰۸ از حمل گذرنامه‌های آمریکایی صرفنظر کردند.

در سال ۲۰۱۴، شمار کسانی که گذرنامه آمریکایی را کنار گذاشتند، به ۳۴۱۵ نفر رسید. این نسبت افزایشی ۱۴درصدی نسبت به سال ۲۰۱۳ داشت.

کار‌شناسان می‌گویند این شمار به کسانی باز می‌گردد که در خارج زندگی می‌کنند و پس از مدتی دور شدن از آمریکا، دیگر مایل نیستند تشریفات پیچیده پرداخت مالیات را انجام دهند؛ مالیاتی که در سال‌های اخیر افزایش داشته است.

بر خلاف اکثر کشور‌ها، ایالات متحده آمریکا بدون در نظر گرفتن محل کار یا زندگی شهروندانش، از آن‌ها مالیات دریافت می‌کند. این مساله باعث می‌شود گاهی ساکنان خارج مجبور شوند هزینه بیشتری پرداخت کنند که گاهی به ۱۰۰۰ دلار آمریکایی می‌رسد تا بتوانند حسابدارانی برای رسیدگی به حساب‌های شخصیشان در آمریکا استخدام کنند.

در همین زمینه قانون آمریکا شهروندان این کشور را مجبور می‌کند حساب‌های خود در بانک‌های خارج را که حاوی بیش از ۱۰‌هزار دلار است، به دولت گزارش کنند. یا برخی بانک‌های خارجی مجبور می‌شوند اطلاعات حساب‌های شهروندان آمریکایی را در اختیار دولت ایالات متحده قرار دهند و در غیر این صورت در معرض تحریم قرار می‌گیرند.
اما کنار گذاشتن گذرنامه آمریکایی، شهروندان این کشور را از به طور کلی از پرداخت مالیات معاف نمی‌کند.