فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • زنگنه: سال آینده پولی برای سرمایه گذاری در نفت نداریم

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، روز دوشنبه ۱۶ فوریه گفت که در بودجه سال آینده ایران رقمی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت در نظر گرفته نشده است.

  بودجه سال آینده ایران هم اکنون در مجلس در دست بررسی است. دولت حسن روحانی بیش از دو ماه است که لایحه بودجه را به مجلس داده، اما به دلیل سقوط قیمت نفت، نمایندگان نمی توانند در باره چگونگی تخصیص منابع بودجه به تفاهم برسند.

  زنگنه که در جریان بررسی بخش‌های مربوط به وزارت نفت در لایحه بودجه سال ۹۴ در جلسه علنی مجلس حضور یافته بود، در اظهاراتی گفت: «هر جایی که بخواهد از پول نفت مستقل شود خوب است به جز خود بخش نفت و گاز که باید از درآمدهای حاصل در بخش‌های مختلف این صنعت سرمایه‌گذاری کرد.»

  وی افزود: «سهم وزارت نفت از فروش و صادرات نفت ۱۴/۵ درصد است. زمانی که قیمت نفت ۱۰۰ دلار بود و دو میلیون بشکه فروش نفت داشتیم ۱۳ میلیارد دلار سهم وزارت نفت می‌شد اما برای سال آینده که مجلس نفت را حدودا بشکه‌ای ۴۰ دلار پیش‌بینی کرده و میزان صاردات هم کمی بیش از یک میلیون بشکه است کمتر از سه میلیارد دلار عاید وزارت نفت خواهد شد، ما چطور با این رقم صنعت نفت را اداره کنیم؟»

  وزیر نفت خاطرنشان کرد: «در سال ۹۰، ۲۱ میلیارد دلار در بخش نفت سرمایه‌گذاری شده و در سال ۹۱ میزان سرمایه‌گذاری در بخش نفت ۱۷ میلیارد دلار بوده است اما سال آینده با همین روال سرمایه‌گذاری از منابع خودمان صفر خواهد بود.»

  به دلیل کاهش شدید قیمت نفت، دولت ایران در تامین منابع مالی لازم برای بودجه سال آینده خود با مشکلات بسیاری روبروست.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران