.
.
.

وزیر خارجه چین: فکر نمی‌کنم مذاکرات هسته‌ای باز هم تمدید شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر اموز خارجه چین گفت فکر نمی‌کند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ برای سومین بار تمدید شود و امیدوار است طرف‌های مذاکره‌کننده با همکاری بیشتر تلاش کنند تا توافق جامع به دست آید.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین که برای اولین‌بار و پس از هشت سال از سفر وزیر خارجه پیشین این کشور برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده است، صبح یک‌شنبه ۱۵ فوریه پس از دیدار طولانی با همتای ایرانی خود در جمع خبرنگاران با تشکر از دعوت ظریف از وی و مهمان‌نوازی ایرانی، سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت ایران تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر امور خارجه چین در ادامه در پاسخ به خبرنگاری درباره چشم‌انداز مذاکرات تا پایان ماه مارس و نقش چین در این رابطه، گفت: «مذاکرات از پیشرفت مثبت و مهمی برخوردار است. البته مذاکرات شبیه به یک کوهنوردی است که هر چه به بالا و به سمت قله می‌رویم پیچیدگی و سختی کار بیشتر می‌شود. ما فکر می‌کنیم در این مرحله طرف‌های ذی‌ربط باید به سمتی روند که تلاش‌هایی که تاکنون صورت گرفته است بیهوده و بی‌ثمر نشود و بخش پایانی این داستان به خوبی طی شود تا به انتهای این کار برسیم.»

آقای وانگ یی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در صورت به نتیجه نرسیدن بر سر توافقی کلی تا پایان ماه مارس تمدید مذاکرات را برای ادامه کار موثر می‌دانید؟ گفت: «اگر اشتباه نکنم مذاکرات هسته‌ای ۱۰ سال است که به طول انجامیده و معتقدم رسیدن به توافق جامع یک گزینه اصلی و مورد پسند همه و مردم ایران است و این به نفع ملت‌های ایران و منطقه است. مذاکرات تاکنون برای دو بار تمدید شده است و امیدوار نیستم که برای سومین بار تمدید شود. من معتقدم طرف‌های مذاکره‌کننده می‌توانند همکاری‌های خود را با مسوولیت پذیری و برای مردم و تاریخ بیشتر کنند تا سر موقع به توافق جامع برسیم.»

هدف از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) رسیدن به یک توافق کلی و همه جانبه است که بتواند نگرانی کشورهای غربی ناشی از احتمال دستیابی ایران به اسلحه هسته‌ای را برطرف کند و در مقابل تحریم‌های اقتصادی علیه تهران، برداشته شود. 
ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ در ژنو به یک توافق موقت برای حل مناقشه هسته‌ای ایران دست یافتند. از آن زمان تاکنون دو طرف در حال مذاکره برای دستیابی به یک توافق نهایی هستند. 
ایران و کشورهای غربی از زمان توافق موقت ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ تاکنون دوبار مهلت دستیابی به توافق را تمدید کرده‌اند. اکنون مهلت برای دست یابی به توافق ماه ژوئن تعیین شده است و قرار است تا ۲۴ ماه مارس ایران و گروه ۱+۵ به توافقی سیاسی در این زمینه دست یابند.