.
.
.

ظریف در مونیخ: تنها راه رسیدن به توافق همین مذاکرات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف، روز یکشنبه ۸-۲-۲۰۱۵ در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، در یک جلسه پرسش و پاسخ گفته است که تنها راه رسیدن به توافق همین مذاکرات است و این فرصت نباید از دست برود، چرا که هرگز تکرار نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف در پنلی که به میزبانی «ایگناتیوس» تحلیلگر واشنگتن پست شرکت کرده است، به سوالات مطرح شده از سوی این تحلیلگر پاسخ داد.

ظریف در این میزگرد در رابطه با احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای گفت: «من معتقدم که تمدید مذاکرات جاری برای هیچ‌یک از طرفین مفید نخواهد بود و همه انرژی من و همکارانم روی رسیدن به توافق در مدت کنونی است.»

وی افزود: «می‌خواهیم در ۶ هفته آینده، بر رسیدن به یک راهکار تمرکز کنیم و نه بر شکست... باید به موفقیت برسیم، اما اگر شکست بخوریم، مردم ایران ما را متهم نخواهند کرد، بلکه کسانی را متهم خواهند کرد که درخواست‌های زیاده‌خواهانه از ایران دارند.»

وزیر خارجه ایران افزود: «طرف‌های مذاکره کننده باید به دولت ایران احترام بگذارند و بازی برد و باخت را مطرح نکنند. تعریف من از شکست با بقیه متفاوت است، باید تعاریف را درست تبیین کنیم. واژه‌های تفاهم باید مشترک باشد تا بتوانیم به نتیجه خوب برسیم، ما می‌خواهیم به جهانیان نشان دهیم که حرکت هسته‌ای ما صلح آمیز است».

وزیر خارجه ایران افزود: «برخی متاسفانه بر این باورند که تحریم‌ها اثر داشته است، اگر بخواهیم راه حلی داشته باشیم و در حوزه سیاسی به نتیجه‌ای برسیم راه حلی که می‌تواند ما را به نتیجه برساند، مذاکرات است. اگر ما در آخر به توافق نرسیم، تلاش خودمان را کرده‌ایم و فرایند دیگری را پیش خواهیم گرفت. امیدوارم همه طرف‌های مذاکره کننده، فرایندی را پیش بگیرند که همه منتفع شوند اگر به توافق نرسیم آخر جهان نخواهد بود.»

«تمدید مذاکرات موثر نخواهد بود»

وزیر خارجه ایران در باره احتمال تمدید مجدد مهلت مذاکره گفت: «گسترده کردن این زمان موثر نخواهد بود، تمدید مذاکرات موثر نخواهد بود و نتایجی نخواهد داشت، دوستان ۱+۵ هم بر این باورند که هرچه زود‌تر به توافق برسیم. ما از ۶ ماه آینده برای رسیدن به راه حل استفاده خواهیم کرد نه برای رسیدن به شکست. من فکر می‌کنم باید این واقعیت را پذیرفت که در ایران افکار مختلف وجود دارد و جامعه‌ای یک جانبه نیست. ما رویکردهای مختلفی در جامعه خودمان داریم و این اصلا بد نیست. در واقع بدگمانی بسیار زیادی در ایران نسبت به غرب بویژه به خود ایالات متحده وجود دارد و هر واکنش و پاسخی که از مردم ایران دریافت می‌شود، بخاطر‌‌ همان عدم اطمینان و بدبینی است که نسبت به غرب وجود دارد. دلیل این موضوع این است که غرب هم نسبت به برنامه هسته‌ای ایران بدبین بوده اما من نمی‌دانم که دلیل این امر چیست و مسئله حمایت آن‌ها در سال‌های پیش از صدام حسین برای حمله و جنگ با دولت دموکراتیک برآمده از خواست مردم ایران وجود دارد و تمامی این موارد باعث شده است که بدبینی‌هایی نسبت به غرب و آمریکا وجود داشته باشد.»

ایران به دنبال ساختن بمب اتمی نیست

ظریف در ادمه سخنانش گفت: «ما هرگز به دنبال این نبوده‌ایم که سلاح هسته‌ای بسازیم، آن‌ها به دنبال این هستند که ظلمی که بر مردم فلسطین انجام داده‌اند و این دو رویی را در پشت کشورهای دیگر پنهان کنند.»

ظریف تاکید کرد که ایران هرگز برای کسی تهدید نیست و هرگز از زور و اجبار در روابط بین الملل استفاده نکرده‌ایم.

طبق این گزارش، معاونان ظریف نیز در حاشیه این کنفرانس رایزنی‌های دوجانبه‌ای را با تیم‌های آمریکا، فرانسه و آلمان در گروه ١+۵ داشتند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که به همراه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونانش و تیم فنی هسته‌ای برای حضور در پنجاه و یکمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ عصر جمعه به این شهر سفر کرده بود بامداد روز دوشنبه به تهران بازگشت. ظریف در حضور سه روزه‌اش در مونیخ دو بار با جان کری همتای آمریکایی به مدت ۴ ساعت درباره مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو پرداخت.