فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رهبر ایران: من با توافقی که بتواند انجام شود موافقم اما با توافق «بد» موافق نیستم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سیدعلی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه گفت، اگر توافقی انجام شود، باید در یک مرحله و در بردارنده کلیات و جزئیات، با یکدیگر باشد. مفاد این قرار داد نیز باید روشن، واضح و غیرقابل تفسیر و تأویل باشد.

  به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، آیت الله خامنه‌ای تاکید کرد ملت ایران در روز ۲۲ بهمن نشان خواهد داد که زیر بار حرف زور نمی‌رود و پاسخ هر تحقیر کننده‌ای را نیز با ضربه متقابل خواهد داد.

  رهبرایران در دیدار با فرماندهان و پرسنل نیروی هوایی ارتش و پدافند هوایی، تأکید کرد: «در روز ۲۲ بهمن شما خواهید دید که ملت ایران چه حضوری خواهد داشت و آن موقع معلوم خواهد شد که آیا ملت ایران دست بسته است؟»

  وی خاطرنشان کرد: «دست ملت و مسئولان ایران هیچگاه بسته نبوده و این موضوع را در عمل نشان داده‌اند و از این پس نیز با ابتکارات و شجاعت خود، آن را نشان خواهند داد.»

  رهبر جمهوری اسلامی ایران افزود: «آن طرفی که فعلاً گیر افتاده و دچار مشکل است، امریکا است و همه واقعیات این منطقه و خارج منطقه، اثبات کننده این حقیقت است».

  خامنه‌ای با اشاره به شکست سیاستهای امریکا در سوریه، عراق، لبنان، فلسطین، غزه، افغانستان و پاکستان و همچنین شکست امریکا در اوکراین، با حالتی تهدید آمیزخطاب به امریکایی‌ها گفت: «این، شما هستید که سالهای متمادی، پی در پی شکست خورده‌اید اما جمهوری اسلامی ایران پیش رفته و به هیچ وجه با سی و چند سال گذشته قابل مقایسه نیست.»

  وی در اشاره به مذاکرات جاری هسته‌ای گفت: «اولین نکته موافقت با اصل توافق است. من با توافقی که بتواند انجام شود موافقم اما با توافق «بد» موافق نیستم.»

  وی با اشاره به اظهارات مکرر امریکایی‌ها که می‌گویند «توافق نکردن بهتر از توافق بد است» افزود: «ما هم همین عقیده را داریم! و معتقدیم توافق نکردن بهتر از توافقی است که به ضرر منافع ملی و زمینه ساز تحقیر ملت بزرگ ایران شود».

  تلاش بی‌وقفه مسئولین و هیأت مذاکره کننده برای خارج کردن حربه تحریم از دست «دشمن»، دومین نکته‌ای بود که رهبر حکومت اسلامی به آن اشاره کرد و گفت: «اگر این اتفاق رخ دهد و با توافق، حربه تحریم از دست دشمن خارج شود، بسیار خوب است اما اگر این اتفاق نیفتاد، همه بدانند که راهکارهای فراوانی در داخل کشور برای کُند کردن حربه تحریم وجود دارد.»

  خامنه‌ای تأکید کرد: «اگر با همت و تلاش، به داشته‌های خود، به صورت مناسب توجه کنیم، حتی اگر نتوانیم حربه تحریم را از دست دشمن خارج کنیم، می‌توانیم آن را کُند کنیم.»

  خامنه‌ای با اشاره به سخنان چندی پیش روحانی رئیس جمهوری ایران مبنی بر اینکه مذاکره به معنای رسیدن دو طرف به نقطه مشترک است، گفت: «بر همین اساس، نباید در مذاکره، یک طرف با رفتار غیر منطقی تلاش داشته باشد که هر آنچه مورد توقع او است، محقق شود».

  وی خاطرنشان کردند: «رفتار امریکایی‌ها و چند کشور اروپایی دنباله رو آن‌ها، در مذاکرات، غیر منطقی است و با پرتوقعی انتظار دارند همه خواسته‌های آن‌ها تحقق یابد در حالیکه این، روشِ مذاکره نیست».

  وی ایستادگی مسئولان در مقابل زیاده خواهی طرف مقابل را کاملاً صحیح دانست و با اشاره به عملکرد جمهوری اسلامی در مقاطع مختلف از جمله دوران جنگ و پذیرش قطعنامه ۵۹٨، و همچنین مسائل گوناگون بعد از جنگ، خاطرنشان کرد: «نظام اسلامی در مذاکرات هسته‌ای نیز براساس منطق عمل می‌کند اما طرف مقابل هیچ منطقی ندارد و به دنبال بی‌منطقی، با تکیه بر زور است.»

  وی تأکید کرد: «ملت ایران زیر بار زورگویی و زیاده خواهی و رفتارهای غیر منطقی نخواهد رفت.»

  خامنه‌ای یک بار دیگر افزود: «من با ادامه و پیشرفت مذاکرات و رسیدن به توافق خوب موافقم و قطعاً ملت ایران هم با هر توافقی که در بر دارنده عزت و احترام او باشد، مخالفتی ندارد».

  خامنه‌ای تأکید کرد: «باید در مذاکرات، تکریم، حرمت و پیشرفت ملت ایران محفوظ بماند زیرا این ملت عادت به پذیرش زورگوییِ طرف مقابل اعم از امریکا و دیگران، ندارد».

  وی همچنین با اشاره به برخی مباحث مطرح شده درخصوص توافق دو مرحله‌ای که ابتدا توافق بر اصول کلی و بعد از مدتی توافق بر جزئیات باشد، خاطرنشان کرد: «چنین توافقی پسندیده نیست زیرا با تجربه‌ای که از رفتار طرف مقابل داریم، توافقِ صِرف در کلیات، وسیله‌ای خواهد شد برای بهانه گیری‌های پی در پی در جزئیات».

  رهبر ایران تأکید کرد: «اگر توافقی انجام شود، باید در یک مرحله و در بردارنده کلیات و جزئیات، با یکدیگر باشد».

  خامنه‌ای افزود: «مفاد این قرار داد نیز باید روشن، واضح و غیرقابل تفسیر و تأویل باشد و مفاد توافق نباید به گونه‌ای باشد که طرف مقابل که عادت به چانه زنی دارد، در قضایای مختلف بهانه جویی کند».

  تبلیغات