فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تعطیلی نیمی از استان خوزستان به دلیل گرد و خاک شدید

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ستاد بحران استانداری خوزستان به دلیل غلظت زیاد گرد و خاک، اداره‌ها و دستگاههای دولتی را در ۱۱ شهرستان تعطیل کرد.

  به گزارش رسانه‌های ایرانی، ستاد بحران استانداری خوزستان ظهر یکشنبه در نامه‌ای به اداره‌های کل این استان اعلام کرد: «تمامی اداره‌های شهرستان‌های اهواز، آبادان، ماهشهر، هندیجان، دشت آزادگان، کارون، باوی، امیدیه، حمیدیه، خرمشهر و رامشیر به دلیل بروز پدیده گرد و غبار در روز یکشنبه تعطیل است».

  پیش از این نیز با اعلام ستاد بحران خوزستان مدارس استان در شهرستان‌های اهواز، آبادان، ماهشهر، امیدیه، هندیجان و دشت آزادگان و شهرهای تابعه تعطیل اعلام شده بود.

  شهریار عسکری، مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست خوزستان با اشاره به اینکه گرد و غبار در استان رو به افزایش است، گفت: «میزان غلظت گرد و غبار در شهرستان ماهشهر در جنوب خوزستان به بیش از ۱۰ هزار میکروگرم بر متر مکعب یعنی ۶۶ برابر حد مجاز رسید».

  وی افزود: پنجشنبه دو هفته پیش نیز اهواز برای نخستین بار غلظت بالای ۶۶ برابری حد مجاز را در مدت چند سالی که خوزستان با پدیده گرد و غبار روبه رو است، تجربه کرد.

  وی بیان کرد: «تا ساعت ۱۳ روز یکشنبه میزان غلظت گرد و غبار در اهواز به هشت هزار و ۱۱۰ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است».

  عسکری گفت: «میزان گرد و غبار در شهرستان‌های آبادان تا این ساعت به ۴۸۶ میکروگرم، شادگان ۲۲۶ میکروگرم، اندیمشک ۱۱۴ میکروگرم، بهبهان ۲۸۶ میکروگرم و در شوش به ۲۶۰ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است».

  میزان طبیعی وجود ذرات معلق در هوا حدود ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است.

  غلظت آلایندگی گرد و غبار، مشکلات زیادی را برای شهروندان به ویژه دانش آموزان و کارکنان اداره‌های تعطیل شده که قصد عزیمت به منزل را در هوای آلوده داشتند، بوجود آورد.

  استان خوزستان به گفته کار‌شناسان به دلیل مدیریت غلط رودخانه‌ها و آب‌های آن همراه با کاهش باران با پدیده آلوده شدن هوا روبروست. در پی این مدیریت غلط و انحراف آب رودخانه‌های آن به استان‌های دیگر ایران، تالاب‌ها خشک شده‌اند که به نوبه خود باد و تغییرات دمای هوا باعث پراکندگی ذرات خاک در هوای استان شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران