.
.
.

هشدار ظریف به کری: شکست مذاکرات دولت روحانی را به خطر می‌اندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امور خارجه ایران به همتای آمریکایی خود هشدار داده که شکست مذاکرات هسته‌ای دولت عملگرای حسن روحانی را به خطر می‌اندازد.

خبرگزاری رویترز به نقل از ۳ مقام ایرانی گزارش داد مقام رسمی ایرانی گفته‌اند که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در چندین نشستی که طی هفته‌های اخیر با جان کری وزیر خارجه آمریکا داشته، نگرانی‌های خود را نسبت به افول سیاسی دولت روحانی اعلام کرده است. ایران همچنین نگرانی خود در خصوص این مساله را با سایر قدرت‌های غربی در میان گذاشته است.

براساس این گزارش، مقام‌های غربی بر این باورند که این اقدام می‌تواند تنها یک تاکتیک مذاکراتی از سوی ایران باشد تا به آن‌ها در مذاکرات امکان عمل بیشتری را بدهد ولی مقام‌های غربی اعلام کرده‌اند که آن‌ها هم با این نظر موافق هستند که قدرت سیاسی روحانی با شکست مذاکرات هسته‌ای، به شدت آسیب خواهد دید.

این هشدار که شکست مذاکرات هسته‌ای می‌تواند موجب افزایش قدرت محافظه کاران تندرو در ایران شود، در شرایطی است که ضرب الاجل مارس برای دستیابی به یک توافق سیاسی مطرح شده و دو طرف باید تا پایان ژوئن به توافق نهایی دست یابند.

این توافقنامه این هدف را دنبال می‌کند که تحریم‌ها را در ازای محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، لغو کند. ولی هنوز از بین بردن اختلاف موجود، کار سختی است، به خصوص در زمینه زمان بندی کاهش تحریم‌های اقتصادی و دوره اجرای توافق.

هم باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و هم روحانی رئیس جمهور ایران، با مخالفت شدید داخلی در زمینه دستیابی به توافق، روبرو هستند که این مساله چشم انداز دستیابی به مصالحه را کاهش می‌دهد.

یک مقام ارشد آمریکایی، دریافت این چنین هشدار‌ها از سوی ایرانی‌ها را رد کرده است. این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، به رویترز گفت: ما ارزیابی سیاست ایران را به ایرانی‌ها واگذار می‌کنیم ولی این شایعه نادرست است.

ولی مقام‌های ایرانی تاکید می‌کنند که ظریف در دیدار با جان کری، این نگرانی را مطرح کرده است. دو طرف طی هفته‌های اخیر بار‌ها با یکدیگر دیدار و گفتگو کرده‌اند تا بن بست موجود را از بین ببرند. تازه‌ترین دیدار دو طرف روز گذشته بود، زمانی که وزرای خارجه آمریکا و ایران بیش از یک ساعت در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفتگو کردند. ‎
یکی از مقام‌ها که از مذاکرات ظریف و کری، به صورت مستقیم آگاهی دارد، در این باره گفت: «روحانی به خاطر آنکه در خط مقدم قرار دارد، طبیعتا بیشتر آسیب خواهد دید». ‎

سایر مقام‌های غربی تاکید کردند که هیات ایرانی نگرانی‌های مشابهی را در گفتگوهای اخیر، مطرح کرده است. مقام‌های ایرانی و تحلیلگران غربی اعلام کردند که اگر مذاکرات با شکست روبرو شود، روحانی احتمالا به حاشیه کشیده خواهد شد و نفوذ وی به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت، و این مساله به رقبای وی در ایران دست بالا‌تر را خواهد داد. ‎

دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای، یک مساله لازم و ضروری برای کاهش خطر وقوع یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه است، آن هم در زمانی که ایران در سوریه و عراق، درگیر شده است. پس از حدود یک سال گفتگو، مذاکره کنندگان برای دومین بار در نوامبر نتوانستند در ضرب الاجل تعیین شده به توافق نهایی دست یابند. ‎

ایران اتهامات مطرح شده در خصوص اینکه به دنبال دستیابی به توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای است را بار‌ها رد کرده است. ایران با درخواست متوقف کردن غنی سازی اورانیوم و سایر فعالیت‌های حساس هسته‌ای مخالفت کرده و این مساله منجر به تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه اقتصاد ایران شده است. ‎

مقام‌های ایرانی و غربی تاکید کردند که نکته کلیدی در مذاکرات در شرایط کنونی، درخواست ایران از قدرت‌های غربی برای لغو سریع تحریم‌های نفتی و بانکی است.

یکی از مقام‌های ایرانی که به مذاکرات دسترسی مستقیم دارد، گفت: «آمریکایی‌ها از لغو تحریم‌ها طی سال‌های آینده صحبت کرده‌اند، در حالی که ایران می‌خواهد تحریم‌های نفتی و بانکی، طی ۶ ماه لغو شود.» ‎

روحانی در سال ۲۰۱۳ میلادی با قولهایی مبنی بر پایان دادن به تحریم‌ها، ارتقای اوضاع اقتصادی و کاهش انزوای سیاسی، انتخاب شد. ‎ روحانی هشدار داده است که ایران به پایان انزوای سیاسی نیاز دارد تا به اقتصاد خود کمک کند. اقتصادی که با کاهش شدید قیمت نفت، ضربه خورده است.

هم اسرائیل و هم عربستان سعودی نسبت به تصمیم آمریکا برای تعامل با ایران بر سر مساله هسته‌ای، شک و تردید دارند. اسرائیل مدعی شده اگر دیپلماسی برای جلوگیری از تهدیدی که از سوی ایران احساس می‌کند، با شکست روبرو شود، به تاسیسات اتمی ایران حمله خواهد کرد.

مقام‌های نزدیک به مذاکرات اعلام کرده‌اند که آمریکا پیش از این با این مساله که ایران از چه تعداد سانتریفیوژ می‌تواند استفاده کند، به توافق رسیده‌اند. اوباما می‌تواند به صورت موقت بسیاری از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را لغو کند ولی لغو دائمی آن‌ها نیاز به تصویب کنگره دارد که تحت تسلط جمهوریخواهان است. ‎

سنا در حال نهایی کردن طرحی برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران است اگرچنانچه هیچ توافق هسته‌ای تا پایان ژوئن، حاصل نشود، علیه این کشور اعمال گردد. اوباما تاکید کرده است که هر گونه طرح مربوط به تحریم‌های جدید ایران را وتو خواهد کرد.

یک مقام دیگر غربی نیز گفت: «روحانی تصور می‌کرد که با لحن ملایم‌تر و عدم درخواست برای نابودی اسرائیل، قدرت‌های غربی برای امضای یک قرارداد، هر قراردادی، با ایران، عجله خواهند کرد. وی در محاسباتش دچار اشتباه شده است. قدرت‌های غربی شاید به دنبال دستیابی به یک توافقنامه باشند ولی آن‌ها نیز از سوی کنگره، اسرائیل و عربستان سعودی در محدودیت قرار گرفته‌اند».