فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هشدار و اخطار سپاه به کاربران شبکه‌های اجتماعی ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مصطفی علی زاده، کار‌شناس ویژه فضای مجازی سپاه پاسداران ایران، با هشدار به کاربران شبکه‌های اجتماعی که آن‌ها را «مستهجن» نامید، از اشراف اطلاعاتی کامل سپاه پاسداران بر همه شبکه‌های اجتماعی خبر داد.

  علیزاده در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفت: «در نیمه دوم امسال بررسی‌ها نشان داد گروهی از صفحات ایجاد شده در فیس‌بوک، به صورت سازمان یافته مأموریت تغییر سبک زندگی و نهاد خانواده‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌اند که تعداد ۳۵۰ صفحه با مدیریت ۳۶ نفر شناسایی شد».

  وی افزود: «این صفحات در سه حوزه مستهجن و غیراخلاقی، شکل‌دهی به مسائل ابتذال به وسیله مدلینگ و در ‌‌نهایت قبح‌شکنی از مقدسات دین فعالیت می‌کردند».

  این کار‌شناس ویژه فضای مجازی سپاه پاسداران گفت: «هم‌اکنون از ۳۵۰ صفحه ۱۳۰ صفحه به طور کلی حذف شد و متهمانی هم که در این فضا فعالیت داشتند، از استان‌های تهران، البرز، مازندران و گیلان بودند که ۱۲ نفر از آن‌ها دستگیر و ۲۴ نفر هم با حکم قضایی برای پاسخگویی دعوت شده‌اند».

  به گزارش خبرگزاری مهر، علیزاده با بیان اینکه متهمان این پرونده همگی مرد هستند و متوسط سن آن‌ها ۲۵ سال است و همه سابقه قضایی دارند، ادامه داد: «مدیران این صفحات معضلات گوناگون از جمله مصرف روانگردان دارند».

  وی تصریح کرد: «این افراد یا از مصرف‌کنندگان روانگردان‌ها هستند و یا از خانواده‌های طلاق‌اند و در صدد کسب موقعیت اجتماعی به این وسیله بودند».

  این کار‌شناس گفت: از آنجا که این افراد در جامعه فضای رشد مناسب نداشتند، با ورود به شبکه‌های اجتماعی به دنبال کسب موقعیت اجتماعی بودند.

  براساس همین گزارش کار‌شناس ویژه فضای مجازی سپاه، با برخورد نکردن جدی با کاربران برخی سایت‌ها مستهجن که شش سال قبل شناسایی و دستگیر شدند، انتقاد کرد و افزود: «در صورت نبود عزم جدی، نمی‌توان مقابله اساسی با این جریان داشت».

  علیزاده بعضی قوانین ایران را بازدارنده و برخی دیگر را غیربازدارنده دانست و گفت: «این صفحات در سه محور اصلی تهاجم فرهنگی که عبارتند از حوزه‌های اخلاقی، اعتقادی و رفتاری فعالیت می‌کردند.

  این کار‌شناس سپاه آنچه را که تهاجم فرهنگ نامید و به سه محور «اخلاقی، اعتقادی و رفتاری» توصیف کرد.

  وی ادامه داد:» در حوزه اول کاربران با ایجاد برخی جذابیت‌ها مانند جمع آوری عکس‌های مستهجن همزمان با انتشار شماره تلفن برخی دختران با اسامی و عناوین مختلف، موجب مزاحمت‌های بسیار شده بودند که این صفحات حذف شد «.

  وی حوزه دوم را پدیده ابتذال ذکر کرد و گفت:» در این بخش بیشتر عکس‌های که برای عروسی گرفته می‌شوند، از جمله در آرایشگاه‌ها و آتلیه‌های عکاسی به این صفحات در شبکه فیس‌بوک راه پیدا کرده و موجب درگیری خانواده‌ها می‌شوند «.

  علیزاده اضافه کرد:» برخی از دختران این مرز و بوم که در معرض آسیب قرار دارند، ناآگاهانه و با الگوگیری به سمت این جریان‌ها حرکت می‌کنند که باید جلوی آن گرفته شود «.

  وی درباره محور سوم هم گفت:» این بخش در قالب قبح‌شکنی فعالیت می‌کند، به این صورت که بستر اصلی آن جوک و سرگرمی و ابتدای آن با لطیفه درباره احترام به نزدیکان آغاز می‌شود «.

  وی در ادامه گفت:» با جا افتادن این مفهوم به تدریج جوک در همه سطوح وارد می‌شود و به روایات و ائمه و دین می‌رسد «.

  این کار‌شناس فضای مجازی سپاه تصریح کرد:» جریانی که ذیل این موضوع قرار دارد، نق زدن در همه مسائل و به تمسخر گرفتن هر موفقیتی است که در جامعه به وجود می‌آید؛ از این رو، کاربر به جای احساس نشاط در ورود به فضای مجازی با خودباختگی روبرو می‌شود، علاوه بر این، چنین فضا مورد سوء‌ استفاده شبکه‌های ضد انقلاب هم واقع می‌شود و آن‌ها از این ابزار برای توزیع انبوه شایعات استفاده می‌کنند «.

  وی در ‌‌نهایت با هشدار به کاربران صفحات در شبکه‌های اجتماعی گفت:» ما همه شبکه‌های اجتماعی را تحت اشراف اطلاعاتی داریم و کسانی که فکر می‌کنند این فضا برای آنان امن است، از فعالیت‌های خود دست بردارند «.

  وی خاطرنشان کرد:» ما با اشخاص ذیربط در شبکه‌های اجتماعی دیگر هم به شکل ناصحانه تماس خواهیم گرفت «.
  لازم به یاد آوری است که براساس آخرین گزارش دیده‌بان حقوق بشر، ایران، کره شمالی و کوبا کشورهایی هستند که شدیدا رسانه‌ها را کنترل و بیشترین شمار وبلاگنویسان و روزنامه نگاران زندانی را دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران